„Pokud bychom narazili na zdroj minerální vody, který by byl uznaný přírodním léčivým zdrojem, znamenalo by to zlomový okamžik pro Janské Lázně. Pro strategický rozvoj lázní by to byla zásadní událost,“ říká ředitel Státních léčebných lázní Janské Lázně Martin Voženílek. Termální vodu o předpokládané teplotě 35-36 stupňů by lázně využívaly do balneologických provozů a bazénů.

Geologické a hydrogeologické průzkumy mají za úkol upřesnit místo vrtu. Práce, které začaly v Janských Lázních na konci loňského roku, budou ještě pokračovat. Přerušilo je sněžení. „Z výsledků poznáme, jak je sestaveno podloží. Místo vrtu už máme vytipované, nachází se v údolí pod horní promenádou pod kostelem. Tam se předpokládá vzestup horké vody,“ prozrazuje.

Léčebné lázně plánují provést vrt do hloubky jednoho kilometru. „Pokud narazíme na vodu, která bude dostatečně mineralizovaná, v dostatečné teplotě přibližně 35-36 stupňů, tak může být vrt i méně hluboký,“ dodává Voženílek.

Předpoklad, že vrt narazí na dostatečný teplý zdroj přírodní léčivé vody, je pod něj vysoký. „Podobně hluboké vrty úspěšně provedly lázně na polské straně Krkonoš v oblasti Karpacze. Předpokládá se, že voda bude i tady,“ tvrdí ředitel.

Janské Lázně řeší situaci ve spolupráci s Českým inspektorátem lázní a zřídel a ministerstvem zdravotnictví. „Počkáme, až budeme mít výsledky průzkumů. Po upřesnění místa začneme intenzivně shánět investice na průzkumný vrt a chystat realizaci projektu,“ upřesňuje.

Janské Lázně nyní využívají pro balneologický provoz v léčebných zařízeních Janský pramen, umístěný pod velkým bazénem v Lázeňském Domě v hloubce 54 metrů. Druhý, Černý pramen, není aktivní. „Potýkali jsme se situací, kdy Janský pramen nebyl tak vydatný a docházelo rovněž k únikům vody v podloží. Proto byl delší dobu mimo provoz velký bazén v Lázeňském domě. Došlo proto k jeho opravě. Zpevnili jsme stěnu vrtu a stabilizovali přítok vody,“ popisuje ředitel Státních léčebných lázní.

Objevem nového přírodního termálního pramene by Janské Lázně doslova proměnily vodu ve zlato.