„Snažíme se postupovat co nejšetrněji, ne vždy to samozřejmě jde. Vnímám i nervozitu v některých městech, která často souvisí s blížícími se komunálními volbami, a rozkopané ulice jsou dobrým terčem některých kritiků,“ řekl Hejduk s tím, že ne vždy a hned může být na stavbě uklizeno, někdy občany trápí bláto, jindy prach či hukot strojů. Zároveň poprosil obyvatele o trpělivost. „Jedná se o největší investici, která kdy do Pojizeří přišla. Města by potřebnou částku na nové kanalizace složitě dávala dohromady a zadlužila by se na další desetiletí,“ upozornil.
Do příštího podzimu
Čistá Jizera probíhá v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou a dohromady bude stát přibližně miliardy korun. Desítky milionů na ni přispívá každé z měst a více než půl miliardy VHS obdrželo z Evropské unie.
„Nová kanalizace je potřeba. Díky ní dostanou ulice nové povrchy, města investují i do nového osvětlení, laviček a dalšího mobiliáře. Životní prostředí a komfort ve městech se zlepší,“ podotkl Hejduk. Vrácení života do normálu se však obyvatelé měst dočkají až na podzim příštího roku, kdy všechny stavby Čisté Jizery skončí.
Jednou z mnoha stavebních akcí je například rekonstrukce čističky odpadních vod v Lomnici nad Popelkou, která bude stát téměř 50 milionů korun. „Kvalita vody v říčkách Popelka a Oleška je špatná. Díky kanalizaci a čistírně odpadních vod se změní k lepšímu,“ prohlásil při návštěvě čističky krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Jaroslav Podzimek.
Na území okresu Semily zahrnuje projekt Čistá Jizera celkem 73 kilometrů nových kanalizací a zhruba 11 kilometrů vodovodů. Nově bude na kanalizaci napojeno dva a půl tisíce nemovitostí.
Libor Jakubec