VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba Petrovky ožije, vyhořelá horská bouda dostává novou tvář

Špindlerův Mlýn - V příštím týdnu se znovu rozjedou stavební práce na nové Petrově boudě v Krkonoších. Roste v místě, kde původní bouda v roce 2011 vyhořela.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Obnova boudy začala až po pěti letech. Na místě tří budov vyrostou za 120 milionů do roku 2019 jen dvě menší s kapacitou 62 lůžek. Stavbu schválil KRNAP i památkáři.Foto: Snowy Chalet

Velikonočními svátky skončí zimní spánek v objektu nové Petrovy boudy, která se staví na hřebenech Krkonoš nad Špindlerovým Mlýnem. Informaci Deníku potvrdil Martin Havlík, zástupce investora, jednatel firmy Snowy Chalet.

Vrchlabská stavební společnost STAS, která realizuje zakázku výstavby dvou domů v nadmořské výšce 1288 metrů, má projekt za 120 milionů korun dokončit do konce roku 2019. „Výstavbu zatím neprovází žádné výraznější problémy, vyjma těch klimatických," uvedl Havlík. „Pracuje se v horském prostředí, ve výšce nad tisíc metrů, na hřebenech, proto je pochopitelně nutné počítat s takovými okolnostmi," dodal.

Petrova boudaObnovu prací spustí v příštím týdnu. „Začne se v momentě, jakmile bude vyfrézovaná cesta. Počítáme s tím, že se tak stane hned po Velikonocích. Uvidíme, co nám dovolí klimatické podmínky," řekl zástupce investora. „Je potřeba dostat nahoru materiál a lidi. Dělníci těžko budou chodit do takové výšky pěšky. Musíme respektovat i ostatní. Krkonoše, to nejsou jenom Petrovka. Po hřebenové túře chodí hodně turistů a také kvůli nim se počká s vyfrézováním cesty až po Velikonocích. Mohli bychom to udělat i dříve, ale k návštěvníkům hor by to nebylo fér," připomenul.

Šest let po požáru, který zničil legendární krkonošskou Petrovu boudu, už stojí na jejím místě hrubé stavby dvou budov. Investor Snowy Chalet je odívá do nového hávu. Narýsoval objekt, který bude mít šedesát dva lůžek a naváže na slavnou tradici vyhledávané horské boudy. „Přejeme si, aby letos bylo pěkné počasí celou dobu a stihlo se udělat vše, co je v plánu," prohlásil Martin Havlík, jednatel Snowy Chalet. Stavbaři vrchlabské firmy STAS se v příštím týdnu pustí do díla po pětiměsíční pauze. „Sníh napadl dříve, práce proto byly ukončeny v polovině listopadu. Nechtěli jsme jít do rizika," vysvětlil Havlík.

V objektu A, hlavní budově, která se má stavět podle harmonogramu 840 dní, jsou vyjma třetího nadzemního podlaží dokončené nosné konstrukce. Objekt je opláštěn dřevěnými deskami a zakryt dočasnou střechou ze svařované fólie. Od výstavby třetího nadzemního podlaží odstoupili stavbaři v loňském roce kvůli nástupu zimního počasí a provázanosti na technologie, naplánované v této části budovy na rok 2017. V objektu B, vedlejší budově, je hotová hrubá stavba s krovem, opatřeným dočasnou krytinou z hydroizolačních pásů. Letos dojde rovněž k výstavbě čistírny odpadních vod. Stavba nové Petrovy boudy začala v květnu 2016 poté, co se investor v září 2015 dočkal stavebního povolení.

Turisty táhlo i víno z Uher

Petrova boudaPetrova bouda patří k horským boudám, které se nesmazatelně zapsaly do historie Krkonoš. První zpráva o vzniku zdejší boudy pochází z období kolem roku 1790. Už dříve tu sice stála tzv. letní bouda, sloužící k přechodnému obývání v době letní pastvy, ale historické dokumenty udávají, že již v roce 1811 postavil Johann Pittermann na jejím místě novou, celoročně obývanou boudu, jejíž název byl odvozen od jeho různě překrucovaného jména Pittermann. Jejím obyvatelům Němci říkali ve svém dialektu zkráceně Pittersleute, někdy i Petersleute – česky „Pittermanovi lidé". Postupem času se jméno ustálilo na názvu Petrova bouda. Johann Pittermann neměl žádné děti a v roce 1844 prodal boudu synovci Johannu Zineckerovi ze známé krkonošské rodiny za 400 zlatých. Nový majitel velmi pozdvihl úroveň služeb pro návštěvníky. Pod jeho vedením se bouda stala jedním z nejoblíbenějších cílů turistů a poutníků. Hlavní zásluhu na tom prý měla stále dobrá nálada majitele a kvalitní víno dovážené z dalekých Uher.

Autor: Jan Braun

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Klauda obhájil titul mistra Evropy

Fantazie! Klauda obhájil titul mistra Evropy. Zlato z Paříže veze i Trčka

Objekt v Herlíkovicích projde kompletní výměnou technologie pro výrobu pitné vody.
10

Vrchlabí bude mít čistější vodu za 72 milionů, pomůžou evropské peníze

Demokracii využili nejvíc v Malé Úpě. Volit sem přišlo 90 procent lidí

Trutnovsko - Pět zastupitelů ze čtyř stran bude mít okres Trutnov v nadcházejícím čtyřletém období v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Vrchlabí je zpět na vlně. Trutnov střelecky vyhořel a nováček padl po boji

Trutnovsko - Kompletní východočeské trio obulo v sobotu večer brusle, aby jedenáctým kolem zakončilo úvodní čtvrtinu II. hokejové ligy. Vyhráli pouze vrchlabští hráči na ledě Bíliny. Dvůr padl doma s pražskou Kobrou, Trutnov nedokázal skórovat proti dosud posledním Řisutům.

Majitel Juty bude poslancem. Byl jsem si hodně jistý úspěchem ANO, říká

Dvůr Králové - Z 18. místa kandidátky ANO vyskočil do Poslanecké sněmovny majitel dvorské Juty a senátor Jiří Hlavatý. Získaným mandátem ve sněmovně jeho působení v Senátu skončí, obojí nelze kombinovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení