Projekt investorů ze společnosti Snowy Chalet za 120 milionů korun vrací Krkonoším legendární místo poté, co zmizelo v plamenech.

Tradiční bouda na hřebenech, odjakživa proslulá Petrovka, patřila k horám více než dvě stovky let.

Teď přijde její nová éra. Ve výšce bezmála třinácti set metrů trůní hlavní ubytovací objekt s kapacitou 52 lůžek, noclehárnou a velkou restaurací. Vedle něj menší budova, která bude sloužit jako zázemí a turistická útulna s deseti lůžky. K ní patří trafostanice a garáž pro rolbu. Hotová je i čistírna odpadních vod.

Vnější podoba horské boudy se zdá hotová, největší pracovní cvrkot se odehrává uvnitř. Zednické, elektrikářské a truhlářské činnosti připravují boudu k tomu, aby mohla být kompletně vybavena. „Na podzim bude kolaudace, na přelomu roku se otevře,“ říká Luděk Veselý, ředitel společnosti DD System, který provádí na stavbě technický dozor.

Stavba čtyřpodlažní Petrovy boudy byla navržena jako nástavba a přístavba ke zbytku objektu, který na místě zůstal po likvidačním požáru v červenci 2011. Vnější vzhled vychází z historické podoby. „Venku zbývá dodělat komunikace v okolí boudy a zábradlí. Uvnitř se topí a intenzivně pracuje na interiérových prvcích,“ upřesňuje Luděk Veselý, ředitel společnosti DD System, který provádí na stavbě technický dozor.

close Výstavbu nové Petrovy boudy provází opravdu náročné klimatické podmínky. info Zdroj: Snowy Chalet zoom_in Výstavbu nové Petrovy boudy provází opravdu náročné klimatické podmínky.

JEDEN ZLODĚJ VYHOŠTĚN, DRUHÝ SEDÍ VE VAZBĚ

Náročnou výstavbu v drsném horském prostředí komplikovaly klimatické podmínky s častým větrem a sněhem i nájezdy zlodějů. Extrémní vichřice loni v listopadu poničila část střešní krytiny. V létě se stala Petrovka opakovaným terčem polských zlodějů.

Přivezli si vlastní žebříky, po kterých vylezli na střechy a ukradli osazenou plechovou krytinu se žlaby a svody. Nabourali se do uzamčených budov a odcizili tesařům a kameníkům nářadí za statisíce. V srpnu je zadržela policejní hlídka ze Špindlerova Mlýna ve spolupráci s kolegy z Vrchlabí u Erlebachovy boudy ve výšce 1150 metrů při krádeži materiálu z nedaleké vodní elektrárny. Zadržela je tehdy přímo na střeše. První muž byl odsouzen bezprostředně po zadržení k pěti letům vyhoštění z území ČR a náhradě způsobené škody. Druhý muž je stále ve vazbě a dosud nebyl pravomocně odsouzen. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Vrchlabská stavební firma STAS, která novou Petrovku staví, instalovala po krádežích na místo rozsáhlé elektronické zabezpečovací zařízení a podobné problémy se již neopakovaly.

„Byla to nepříjemná situace, nicméně harmonogram výstavby to nijak zásadně neovlivnilo,“ tvrdí Veselý.

VYFASOVALI SNĚŽNICE

Složitá je už samotná doprava na místo stavby ve výšce 1285 metrů nad mořem. Obzvlášť v zimě. „Používali jsme dvě rolby, pásové čtyřkolky, mechanizaci použitelnou v horském prostředí. Pracovníci vyfasovali v zimě i sněžnice,“ popisuje.

Komplikovaný byl také transport materiálu, který se musel několikrát překládat, aby se vůbec dostal na místo stavby. Složité bylo napasovat k Petrovce i stroje. „Bonbónkem“ byl věžový jeřáb, který stavební firma z Vrchlabí potřebovala při hrubé stavbě. Získal tak primát nejvýše postaveného jeřábu v republice.

Další velké požáry v Krkonoších a způsobená škoda:
- květen 2009 penzion Špindlerův Mlýn (3 miliony korun)
- říjen 2009 rodinný dům Svoboda nad Úpou (1 mil.)
- duben 2011 horská chata Špindlerův Mlýn (4 mil.)
- březen 2012 apartmánový byt Špindlerův Mlýn (3 mil.)
- duben 2012 chalupa Horní Malá Úpa (0,9 mil.)
- leden 2013 rodinný dům Horní Malá Úpa (2,5 mil.)
- prosinec 2013 trafostanice Vrchlabí (5 mil.)
- září 2014 novostavba penzionu Špindlerův Mlýn-Bedřichov (10 mil.)
- prosinec 2014 bytový dům Vrchlabí (5 mil.), bioplynová stanice Lánov (5 mil.), rodinný dům Mladé Buky (4,5 mil.)
- březen 2015 bývalá hájenka Horní Malá Úpa (1,2 mil.)
- září 2015 rodinný dům Vrchlabí (1,5 mil.)
- leden 2016 kloubový autobus Mladé Buky (3 mil.)
- březen 2017 sněžná rolba sjezdovka Zahrádky Pec pod Sněžkou (7 mil.)
- srpen 2018 zámek Horní Maršov (5 mil.)
- listopad 2018 louka a les u Labské boudy
- únor 2019 hájenka Velká Úpa (4 mil.)(Údaje poskytl HZS Trutnov)