Už se to na Trutnovsku stává pomalu tradicí. Dva roky po sobě totiž do regionu putoval titul pro nejlepší stavbu roku. Zatímco loni uspělo trutnovské společenské centrum Uffo, ve 20. ročníku soutěže se jedním z pěti vítězů stal rekonstruovaný Františkánský klášter v Hostinném.

„Je to naprosto mimořádná záležitost a my si toho vážíme. Nejvíce pro nás znamenal komentář předsedkyně odborné poroty, architektky Radomíry Sedlákové. Uvedla, že nešlo pouze o ocenění kláštera jako zdařilé rekonstrukce ojedinělého raně barokního objektu, ale i o cenu za významnou roli při rozvíjení historické identity sídla," řekl k úspěchu starosta Karel Klíma.

Cílem soutěže, do níž se mohou přihlásit stavby nové nebo rekonstruované, je seznámit nejširší odbornou a laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. A o tom, že Františkánský klášter zabodoval u lidí, svědčí také zisk dalšího titulu, a to ceny veřejnosti. „To je otázkou internetového hlasování a výrazem patriotismu daného místa," podotkl starosta.

„Udělení titulu Stavba roku 2012 je pro náš klášter s muzeem a knihovnou vzácným oceněním. Dokazuje výjimečnost stavby samotné, je totiž jedinou dochovanou stavbou Wolfganga Dientzenhofera na území České republiky. Jedná se také o velmi zdařilou rekonstrukci raně barokního areálu kláštera ze druhé poloviny 17. století," sdělil Tomáš Anděl, ředitel kláštera.

Podle jeho slov cenu využijí k další propagaci objektu v rámci rozvoje turistického ruchu. „Zajímavá je i cena veřejnosti. Je důkazem toho, že obnova památky vzbudila zájem v řadách lidí, což v uspěchané době nebývá tak obvyklé," dodal.

Opravený Františkánský klášter v Hostinném přihlásil do soutěže dodavatel stavby, firma Metrostav, jako jednu ze svých renovací. „Oprava starého kláštera se povedla vizuálně i materiálově. Všech-ny práce se provedly tak, jak se u historického objektu provádět mají," uvedl pro Krkonošský deník už dříve Jaroslav Dolejší, oblastní ředitel Metrostavu.

Klášter v 60. letech 20. století sloužil jako skladiště, město jej získalo v roce 2007. Areál tvoří obdélníková budova s vnitřní zahradou a okolní pozemky. Součástí komplexu je také barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, ve kterém působí Galerie antického umění s významnou kolekcí kopií antických soch.

Rekonstrukce začala před dvěma lety a přišla na 50 milionů korun. Hostinné investovalo do oprav čtyři miliony, zbytek tvořila dotace Evropské unie. V březnu letošního roku byla veřejnosti zpřístupněna knihovna v prostorách kláštera a o dva měsíce později i muzeum.
Do 20. ročníku soutěže Stavba roku 2012 se přihlásilo 53 projektů. Odborná porota ocenila pět staveb bez rozlišení pořadí.

Františkánský klášter v Hostinném

• byl založen v roce 1684;
• důvodem jeho unikátnosti je, že se jedná o jedinou dochovanou památku stavitele Wolfganga Dienzenhofera na území Čech;
• Wolfgang Dienzenhofer je jedním z nejvýznamnějších architektů evropského baroka;
• klášter byl během své existence dvakrát zrušen, definitivně v roce 1950. V 60. letech sloužil jako skladiště;
• nyní je v klášteře Městská knihovna a Městské muzeum a Galerie antického umění.