Vlekařské společnosti Mega Plus z Janských Lázní se dosud nepodařilo získat od státu souhlas s dlouhodobým pronájmem pozemků pro stavbu lanovek. Firma už musela přehodnotit investiční plány a nyní se soustředí na výstavbu umělého zasněžování na Černé hoře a v Peci pod Sněžkou. Uvedl to ředitel společnosti Petr Hynek.

„Potřebujeme nájemní smlouvu na 30 let, tedy na dobu životnosti zařízení lanovky. Stát nám nabízí osmiletou nájemní smlouvu s tříměsíční výpovědní lhůtou," řekl majitel Mega Plus Richard Kirnig. Jen osmiletý nájem firma podle něj nemůže akceptovat. O vydání výjimky k pronájmu delšímu než osm let Mega Plus v září požádala ministerstvo financí. „Sdělili, že k tomu nejsou kompetentní, že to budou muset postoupit do vlády. Nevíme tedy, kdy se problém dostane k řešení. Dostali jsme se do patové situace," konstatoval Richard Kirnig.

Sedm let příprav

Nejdále byla Mega Plus s přípravou stavby šestisedačkové lanovky nad novou sjezdovkou Hofmanky na Černé hoře u Janských Lázní. „Stavbu jsme po sedmi letech příprav zastavili před vydáním stavebního povolení, letos již lanovku postavit nestihneme," řekl Petr Hynek. Stavba měla začít v květnu, lanovka měla být hotová do příští zimy 2014/2015.

Problém s pronájmem pozemků od státu dále ohrožuje stavbu dvou lanovek v Peci pod Sněžkou na sjezdovkách Javor a Zahrádky a stavbu nové lanovky v Černém Dole. Lanovky na Javoru a v Černém Dole by Mega Plus chtěla mít hotové do zimní sezony 2015/2016.

„Jediným nedořešeným subjektem je stát. S jinými vlastníky jsme nájemní smlouvy uzavřeli," řekl Petr Hynek. Firma Mega Plus provozuje lyžařská střediska v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou, Černém Dole, Velké Úpě a Svobodě nad Úpou. Areály celkem disponují 37 kilometry sjezdovek, šesti lanovkami a 31 vleky.