„Vyrostli jsme na hnoji a chceme dál dělat české zemědělství. Protestovat nás nebaví. Radši bychom byli na poli, kde máme spoustu práce. Nemáme ale jinou možnost, jak upozornit na naši situaci. Chceme přežít,“ zdůraznil Martinec, který šéfuje zemědělskému družstvu Velké Svatoňovice.

Na protestní jízdu z Trutnova na hraniční přechod Královec/Lubawka vyrazily tři desítky traktorů a zemědělských strojů. Nespokojení farmáři se tam potkali s polskými kolegy. Průjezd přes česko-polskou hranici neblokovali, traktory a zemědělskou techniku odstavili na parkovišti. Poté se vydali na společnou jízdu do centra Lubawky a zpět. Protest se uskutečnil bez problémů, organizovala ho Okresní agrární komora Trutnov.

Zemědělci z Trutnovska dojeli při společné protestní jízdě z Trutnova na hraniční přechod Královec/Lubawka.
Kupujte české výrobky a buďte patrioti, vyzývá farmář z Trutnovska

„Bylo nás méně než minule, 25 traktorů a auta, protože přišlo jaro a je potřeba pracovat na poli. Trutnov jsme projeli bez problémů. Nechceme dělat blokády, chceme se chovat k lidem slušně a neštvat je,“ dodal Martinec.

Protestní jízdy z Trutnova do Lubawky se přímo zúčastnil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, když nasedl do jednoho z traktorů. „Shodli jsme se s Poláky na tom, že největšími problémy jsou bezcelní dovozy, byrokracie a regulace, která platí pro nás a bohužel neplatí pro ty, kteří k nám dovážejí,“ řekl Doležal.

Průjezd traktorů Trutnovem:

Zdroj: Deník/Jan Braun

„V Polsku je 1,6 milionu zemědělců a mají hodně organizací, ale konečně také u nás jsme se dali dohromady a táhneme za jeden provaz. Cítíme, že tady je obrovský problém, který nás spojuje. Ten problém se jmenuje Evropská unie, která ztratila to základní, a to je selský rozum. Oni nejlépe ví, kdy máme zasít, sklízet, starat se o zvířata,“ uvedl prezident Agrární komory ČR.

Zemědělci poprvé protestovali 22. února, když vyjeli v regionech s traktory na společnou jízdu, 7. března demonstrovali v Praze.

Protestní jízda zemědělců v Trutnově ve čtvrtek 22. února 2024.
Musíme orat podle předpisu a evidovat každý kravinec, protestovali zemědělci

Protesty zemědělců se konaly ve středu i na dalších místech v kraji. Farmáři demonstrovali také v dalších evropských zemích - Polsku, Německu, Nizozemsku nebo Belgii.

Protest zemědělců z Trutnovska na česko-polském hraničním přechodu Královec/Lubawka ve středu 20. března proběhl bez problémů.Protest zemědělců z Trutnovska na česko-polském hraničním přechodu Královec/Lubawka ve středu 20. března proběhl bez problémů.Zdroj: Okresní agrární komora Trutnov

„Kromě požadavků naší legislativy musíme kvůli pravidlům plateb většinu zemědělských prací místo odborných vědomostí provádět podle příkazu úředníka a k tomu strpět dvojnásobek kontrol po zavedení družicového sledování, které mělo kontroly snížit. Do toho všeho Evropská komise pouští na evropský trh bez omezení zahraniční produkci, u které stačí, že se vejde do limitu škodlivin,“ pojmenoval některé z důvodů nespokojenosti předseda Okresní agrární komory Trutnov.

Farmáři požadují mimo jiné odstranit ze Společné zemědělské politiky a Green Dealu nadměrné a nesmyslné požadavky ignorující přírodní i ekonomické zákonitosti a snížení administrativy. „Jsme administrativně nejzatíženější obor,“ připomněl Martinec.

Podle Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje měly středeční protesty posloužit k tomu, aby upozornily na hlubokou krizi, ve které se zemědělský sektor nachází. „Problémy zemědělců nejsou řešeny ani na úrovni EU, která mnohé z nich sama způsobila, a bohužel v mnoha zemích, Česko nevyjímaje. Nejedná se o žádný souboj o dotace, válku mezi malými a velkými, či příklon k západu či východu, jak se to některá média snaží tendenčně překrucovat. V tuto chvíli jde o budoucnost celého českého zemědělství a produkce bezpečných, lokálních, dostupných a k přírodě šetrných potravin,“ uvedli v oficiálním stanovisku zástupci krajské agrární komory.