Protože díky nedostatku sněhu neměl zaplněnou kapacitu na Štědrý den, pozval přes sociální síť sociálně potřebné i zdravotně postižené na oslavu Vánoc zdarma. Ani netušil, jakou tím vyvolá doslova smršť. Přišlo tolik odpovědí a doporučení, že se tím nemohl ani prokousat. Nakonec však čtyřicet lidí opravdu do Krkonoš přijelo. A užili si čtyři dny, včetně Štědrého dne téměř all inclusiv zdarma. Na pobyt zřejmě nikdy nezapomenou. „Přes Facebook jsme zjistili, že máme šanci tady zažít Vánoce, pan Bílek to nabídl, tak jsme toho využili. Jsme z Písku, mám tady s sebou čtyři děti, Dominika, Verunku, Míšu a Honzu, kterým bych takový Štědrý den, jaký jsme zažili, nemohla vůbec dopřát. Jsme na tom opravdu finančně zle. Dcerka je navíc zdravotně postižená, takže si moc nabídky vážíme," řekla na Boží hod vánoční Deníku například paní Andrea. Právě se s dětmi vracela z výletu, i když deštivého. „Dostali jsme krásný dárek. Byli jsme lanovkou na Pláních, navštívili jsme tam ledárium, dcerka se sice trochu lanovky bála, ale zvládla to a byl to pro nás nádherný výlet," dodala maminka, která si podobně jako další pozvaní, kteří nejsou zrovna dobře finančně situováni, pochvalovala, jak krásně se k ní majitel Hromovky zachoval. „A včera to bylo krásný, dokonce nám po večeři pan Bílek předváděl kouzla," popisoval nadšeně jeden z chlapců.

Pravda, chce to dost odvahy rozjet takovouhle bohulibou akci na sociální síti. „Takový ohlas nikdo nečekal. Když jsme dali výzvu na Facebook, ozvaly se nám tisíce lidí. Máme však jen pětadvacet pokojů, takže jsme samozřejmě nemohli pomoct všem, vzali jsme sem podle popsaných příběhů hlavně ty, kteří se přihlásili jako první. Ani jsme nemohli všem odepisovat, to bylo nad naše síly," popisovala Veronika Machová.

Štědrý večer se na Hromovce vyvedl a lidem se moc líbil. Čekaly je slavnostně prostřené stoly a pravá česká večeře, která k večeru patří: polévka, smažený kapr, řízek, bramborový salát i cukroví. „Rybí polévku snědli i ti, kteří ji podle svých slov jindy nejedí," podotkla Veronika Machová.

Štědrý den na Hromovce si užilo čtyřicet lidí zdarma

Na Hromovku si přijeli Vánoce užívat zadarmo s veškerým komfortem sociálně potřební lidé z Prahy, z Plzně, z Mostu, zkrátka z různých měst republiky. „Příběhy hostů, které jsme tady vyslechli, jsou dost zdrcující. Hlavně těch, u kterých jsou nějaké zdravotní problémy. Měli jsme tu například paní, která by potřebovala jít na operaci, ale nemůže si ji dovolit, protože doléčení by ji stálo příliš mnoho času. A ona si ten čas nemůže dopřát kvůli tomu, aby neztratila práci. Je tu hodně maminek s nemocnými, například autistickými dětmi. Přijel pán s rakovinou jazyka a tak bychom v příbězích mohli pokračovat, " líčila Veronika Machová. Možná řadu čtenářů napadne, proč tuhle akce hoteliér Alexandr Bílek vůbec vymyslel. Hlavním jeho motivem bylo, aby lidé, kterým hrozilo, že budou na Vánoce sami, ať už z jakýchkoliv důvodů, zkrátka sami nebyli. V útulných prostorách, které jsou přilehlé jídelně Hromovky, je umístěna spousta obrázků, věnovaných Africe (viz snímek). Právě na tomto kontinentě pobývá iniciátor myšlenky na letošní „Vánoce zdarma" Alexandr Bílek se svou přítelkyní Veronikou Machovou dobu, kdy hotel neprovozují. Tedy v mezisezonách. „Každý rok jezdíme na jaře do Afriky. Už několik let. Máme tam k dispozici automobil, navštěvujeme různá místa. Spíme v autě, cestujeme, vidíme mnohdy bídu, kterou lidé prožívají. Adoptovali jsme tam čtyři děti, kterým se snažíme pomoct. Letos jsme je tam i osobně navštívili," vysvětlila postoje provozovatelů Hromovky Veronika Machová. „Umíme se vžít do strastí různých lidí. Zažili jsme je na cestách," dodala.

Štědrý den na Hromovce si užilo čtyřicet lidí zdarma

Na Hromovce však letos neprožívali Vánoce jen lidé zadarmo. Například paní Dagmar z Hradce Králové si pobyt s dcerou zaplatila. „Sháněla jsem možnosti, kde se dá na Štědrý den rychle někde ubytovat a zvolila jsem tento hotel. Hromovku jsem dosud neznala, i když jsem docela znalý horal. Přijely jsme s dcerou v úterý a mám krásný pocit z toho, že provozovatelé hotelu něco takového lidem, kteří by si nemohli pobyt dovolit, umožnili. Ve Špindlu jsou obecně většinou vysoké ceny. Tak je to od pana Bílka opravdu velkorysé gesto. Spíš bych logicky čekala, že provozovatelé si díky neobsazenosti hotelu udělají své Vánoce, zkrátka po svém a že radši zavřou. Je to neuvěřitelné, že udělali, co udělali. Ráno na Štědrý den jsem se pana hoteliéra ptala, v kolik vstával, aby vše pro ty lidi zadarmo nachystal. Viděla jsem totiž při snídani ještě horkou vánočku, vytaženou přímo z pece. A další pečivo, čerstvě napečené, včetně míša řezů a dalších dobrot.A pan Bílek mi řekl, že ani nešel spát. Celou noc pracoval. V dnešní době je takový postoj opravdu ojedinělý," svěřila dojmy paní Dagmar. Štědrý večer i pro ni byl něčím zcela neobyčejným. „Bylo to nádherné. Červené ubrousky naskládané do vějířků, úžasná výzdoba, jídlo bylo vynikající. Celkově útulná atmosféra s lampičkami, které i přes den svítí na stolech. Je to útulné, milé. Jako doma. Musím opravdu smeknout před celým personálem Hromovky. Choval se totiž ke všem, platícím i neplatícím, se stejnou pozorností a úctou," uzavřela platící klientka, paní Dagmar z Hradce Králové.

Postoj provozovatele Hromovky zaujal stovky lidí na sociálních sítích, kteří se veřejně vyjadřovali. .

Za všechny uveďme z Facebooku:

Jste skvělý člověk, takových je už poskrovnu bohužel," Jiřina Vokačková

„Pane Bílek, máte moji úctu, protože to ještě nikdo pro lidi neudělal," Milan Kajnar.

To je nádherné lidské gesto! Jsem šťastná, že jste důkazem toho, že empatie v tomto národě ještě existuje!" Vlaďka Kotaris.

Anděl na horách." Renata Martínková

Na závěr snad jen povzdech: „Není čerta, který by si na tom všem pozitivním, co se odehrálo na Hromovce, ve Špindlu nesmlsnul," maloval pro Deník „čerty" Pavel Bílý, návštěvník Špindlerova Mlýna.

Hromovka - Špindlerův Mlýn

Vyjádření Alexandra Bílka z Hromovky na facebooku:

„17.12. jsem nabídl prostřednictvím třech profilů facebooku náš hotel pro lidi, kteří jsou sami a chtěli by být na horách. Nešlo o nic jiného, než zdvořilostní nabídku a nevěřil jsem, že by o tento pobyt měl někdo vůbec zájem. Co se ale po výzvě stalo, bylo fenomenální. Milióny lidí zaplavily virtuální prostor v ČR, na Slovensku i v Rusku, přišlo tisíce emailů, desítky tisíc komentářů, navštívili nás novináři všech deníků a také televize. Nabídka spustila lavinu, která byla nezvykle pozitivní a já jsem si opravdu připadal jako PÁN BŮH. Přitom šlo jen o nabídku, která by za normálních okolností měla být považována za něco tak banálního, že to nestojí za řeč. Nebylo to ani poprvé, ani naposled. Pravděpodobně předvánoční čas a hlad médií po pozitivních zprávách vyvolal tuto megalavinu. Novináři si zde podávali dveře a naše popularita rostla. Nejsme na nic takového zvyklí a lidem pochopitelně novináři příjemní být nemohli, přestože dělali jen svou práci. Ale nakonec jsme vše zvládli a celou akci hodnotíme jako velmi pozitivní. Dokonce přijel jeden fotograf, který udělal všem rodinné fotografie zdarma.

Přestože nám celá řada lidí nabízela, že nám pošle nějaký příspěvek, vše jsem raději odmítal, nechtěl bych nikoho zatahovat do nápadů, za které nesu plnou zodpovědnost. Jenže jsou lidé, kteří TVRDĚ trvají na tom, že prostě něco poslat chtějí. Upozorňuji na to, že budu mnohem raději, když někdy přijedete a něco u nás utratíte. Převzít nějaké peníze jen tak, je prostě velký závazek.

Nyní k velkorysé sbírce, kterou uspořádal Petr Nevečeřal prostřednictvím svých přátel facebookového profilu Mila Janacek Offroad. Jeho nabídku jsem odmítnout nemohl, neboť k tomu nebyla příležitost. Prostě mi jen oznámil, že ráno přiveze peníze. Chtěl jsem, aby tento dar předal lidem osobně, on však prohlásil, že nechce žádnou publicitu a že mám jeho plnou důvěru, že peníze rozdám určitě smysluplně. A tak jsem si v tom obrovském zápřahu musel najít čas, abych si promluvil s každým, kdo u nás byl. Času bylo málo, dostal jsem sek tomu vždyť pozdě večer a každý den jsem pak s nimi trávil čas až do rána. Snažil jsem se dostat ke každému, myslím ale, že tak ke čtyřem se to nepodařilo. Příběhy, které jsem si vyslechl, jsou na knihu. Zmíním jich jen několik. Nemocný chlapeček (5 let), prožil zde pravděpodobně své poslední Vánoce. Rodiče si pobyt objednali, doktor to zamítl. Nakonec přijeli na Štědrý večer bez vědomí lékaře, Vánoce strávili na pokoji, vše jsme jim zajistili. Nemohli mezi lidi a ráno zase odjeli. Rodině jsem předal 12.000 Kč. Další maminka a dvě děti. Velmi nemocný kluk, nemohu říci víc, dostali 10.000 Kč + 500 Kč na cestu. Matka, která má dceru s nemocí downův syndrom, jedno dítě žije v dětském domově, další dvě děti jsou zdravé. Měla jen 300 Kč na cestu sem, zpět jen 20 Kč. Přestože se ozvala až 5500. v pořadí, klidně mi nevybíravým způsobem vyčetla, že jsem se na ni vykašlal. Takže jsme ji pozvali (uvolnil se jeden dvoulůžkový pokoj) a nakonec to byl veselý i smutný, ale silný příběh. Pětičlenná rodina sem bude jezdit pravidelně, kluci se naučí lyžovat, zařídíme učitele i lyže. Dostali 6.000 Kč. Příběh mladíka Mochara postiženého těžkou anorexií, bude (možná již je) medializován. Obdržel 6000 Kč. Také jsem nakoupil 20 jízdenek na lanovku, aby se mohli někteří svézt a podívat se do unikátního ledária, někteří jeli poprvé. Několik dalších dostalo od 200 Kč do 1000 Kč a asi polovina hostů nedostala nic. Buď částku odmítli, nebo jsem usoudil, že ji nepotřebují tak nutně jako někdo jiný. Doufám, že jsem někomu neukřivdil. Každopádně všichni měli zdarma luxusní snídaně, obědy, večeře, nápoje alkoholické i nealkoholické, štědrovečerní menu nebo cukroví. Naše auto se nám zrovna rozbilo, a tak jsme si půjčili, abychom mohli každého, kdo měl zájem, vozit do města a zpět nebo do nemocnice. Snažili jsme se splnit všechno, co bylo v našich silách, nikomu jsme nic neodmítli a tak jen doufám, že to tak i všichni vnímali. Vím o někom, kdo prý očekával také nějaké peníze a nedostal nic. Smyslem rozdávání peněz bylo najít ty, kteří to mají opravdu moc těžké. Pokud jsem však někomu čas nevěnoval, vězte, že to bylo jen proto, že jsem to nezvládl časově a moc se mu omlouvám.

Takže ještě jednou děkuji všem za opravdu neuvěřitelně pozitivní komentáře, omlouvám se všem, komu jsem ještě neodpověděl (jsou to tisíce zpráv) a pokusím se časem vše vyřídit. Když budete někdy ve Špindlerově Mlýně, můžete se u nás stavit a něco dobrého si dát. Rozhodně se pokusím připravit další akci pro lidi, co to potřebují v průběhu zimní sezóny. Alexandr Bílek a hotel Hromovka Špindlerův Mlýn