Aktuálně zasněžená krkonošská stezka s monumentální vyhlídkovou věží je v provozu každý den od 9.30 do 18.00, loni dokončený unikátní větrný mlýn na Podzvičinsku si můžou zájemci prohlédnout vždy v pátek od 15 do 18 hodin, v sobotu a neděli od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin. V ostatních dnech podle domluvy.

Stezka korunami stromů Krkonoše, která se zařadila okamžitě pootevření v červenci 2017 mezi tři nejvyhledávanější turistické cíle Královéhradeckého kraje, přichystala před obnovením provozu novinku. Přímo v podlaze horizontálního chodníku, po kterém se návštěvníci procházejí mezi stromy, je napnutá pružná síť. Zájemcům o kapku adrenalinu umožňuje, aby si na ní zaskákali ve výšce 23 metrů nad zemí. Inspiraci pro její pořízení našli provozovatelé krkonošské atrakce na Slovensku, v partnerském Chodníku korunami stromov v Bachledově Dolině.

Do Safari Parku Dvůr Králové přišly první den po otevření zoologických zahrad čtyři stovky návštěvníků.
FOTO: Safari park zaplavily kočárky, první den přišly čtyři stovky návštěvníků

"Právě ve Vysokých Tatrách již funguje podobná síť. Tam jsme se inspirovali," potvrdil Zdeněk Pop, marketingový ředitel Stezky korunami stromů Krkonoše. Síť ve velké výšce je podle něj bezpečná. Má plochu 21 metrů čtverečních. "Nosnost je 500 kg na metr čtvereční, takže se opravdu není třeba bát. První pocit při vstupu na síť je opravdu zvláštní. I pro lidi, kteří s výškami nemají problém, je to tak trochu adrenalin," dodal.

ZAVŘENO BYLO SEDM MĚSÍCŮ

Za jakých opatření je krkonošská Stezka otevřená? "Stezka je primárně venkovní atrakce. Na několika místech jsou dezinfekční stanice. Uzavřené jsou restaurace a obchod se suvenýry. Funguje pouze výdejové okénko pro drobné občerstvení," upřesnil Pop.

Nový starosta Janských Lázní Petr Hřebačka.
Milion lidí ročně? Letos už ne, návštěvnický boom utnul Janským Lázním covid

Vládní opatření proti šíření koronaviru dopadla i na vyhledávaný turistický cíl, který v loňském roce navštívilo 173 256 lidí, v roce 2019 305 tisíc. Za normální situace má otevřeno celoročně. "Lockdown se nás dotkl hodně, v součtu s minulým rokem jsme byli uzavřeni skoro sedm měsíců. Naštěstí firma nemusela propouštět," řekl marketingový ředitel.

Pokud to pandemická situace dovolí, chce krkonošská Stezka pokračovat v letních večerních prohlídkách se západem slunce, živou hudbou a občerstvením na vyhlídkové věži.

Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních oslavila v sobotu 3. narozeniny.
Stezka korunami stromů slavila narozeniny, loni ji navštívilo 305 tisíc lidí

VĚTRNÝ MLÝN MÁ SUVENÝRY

Větrný mlýn v Borovnici si připravil pro návštěvníky nové suvenýry. Lidé si mohou zakoupit turistické vizitky, turistické známky a samolepky, pohledy, pexesa nebo skládačky, na kterých je zobrazena chronologie mlýna. V květnu se rozšíří nabídka suvenýrů o keramické hrníčky a zvonky.

Návštěva větrného mlýna je možná i mimo pátek a víkendové dny. Je potřeba si ji telefonicky domluvit minimálně den předem na telefonním čísle 737 822 475 za předpokladu, že minimální počet osob ve výpravě je deset.

V sobotu se za veliké účasti veřejnosti konalo v Borovnici slavnostní ukončení stavby větrného mlýna.
Unikátní dílo je hotové. Borovnice má větrný mlýn, čeká ještě na kolaudaci