„V návaznosti na rozhodnutí ÚOHS a následně i přes opakované výzvy nedoložení plnění kvalifikačních kritérií bylo nuceno ŘSD vyloučit ze zadávacího řízení na zhotovitele akce D11 z Trutnova na hranice s Polskem společnost Budimex SA. Nyní běží lhůta v délce 15 dní na podání námitek,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Diana Zyglewská, mluvčí společnosti Budimex SA, reagovala: „Respektujeme vydané rozhodnutí. Za námi podanou nabídkou si však i nadále stojíme. Podáme proto odvolání a věříme, že bude nakonec rozhodnuto v náš prospěch. Máme neochvějnou důvěru v naše schopnosti, reference a náš tým. Od samého počátku jsme do daného výběrového řízení investovali velké množství energie. Vzdát se nyní by tak odporovalo samotnému duchu naší společnosti.“

Co k rozhodnutí ŘSD říká zástupce společnosti MI Roads ze Skupiny Metrostav, která nabídla v tendru druhou nejnižší cenu a uspěla se svými stížnostmi proti výběru Budimexu? „Z naší strany není v tuto chvíli příliš co komentovat, protože v otázce rozhodnutí ŘSD nemáme žádné bližší informace. Jak jsme každopádně již dříve uvedli, o zakázku máme samozřejmě stále zájem a v případě našeho výběru jsme připraveni zahájit ihned práce,“ řekl Deníku mluvčí firmy MI Roads ze Skupiny Metrostav Michal Jurman.

Jeden z tunelů na trase D11 mezi Trutnovem a Královcem vznikne v Poříčí.
Vyberou, nebo vyloučí polský Budimex? ŘSD rozhoduje, kdo postaví D11 u Trutnova

ŘSD sice už dříve vybralo Budimex jako vítěze tendru na stavbu 21,1 km dlouhého dálničního úseku, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže toto rozhodnutí zrušil na popud sdružení česko-slovensko-maďarských stavebních firem. Do něj patří i dvě společnosti z koncernu Skupiny Metrostav.

ŘSD proto znovu posuzovalo nabídky, které obdrželo ve výběrovém řízení. Do něj se přihlásilo šest uchazečů. Největší polská stavební společnost Budimex SA nabídla nejnižší cenu 11,3 miliardy korun a díky tomu vyhrála. Sdružení vedené MI Roads ale uspělo se svými stížnostmi.

V nedohlednu. Výstavba dálnice D11 z Trutnova do Polska nabírá další zpoždění.
Firma Metrostavu je zpátky ve hře o D11. Neděláme bezdůvodné obstrukce, tvrdí

ŘSD původně plánovalo začít stavbu D11 v Královci 19. prosince. Sdružení stavebních firem MI Roads, Metrostav TBR, Doprastav, Subterra a Duna Aszfalt se však odvolalo k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a zablokovalo podpis s vítěznou polskou firmou Budimex a zahájení prací. Neúspěšní uchazeči z původního tendru poukazovali ve své stížnosti na nedostatečně doložené zkušenosti Budimexu s výstavbou tunelů a antimonopolní úřad jim dal za pravdu.

„Úřad zrušil rozhodnutí zadavatele o výběru dodavatele, neboť zadavatel pochybil, když vybral k uzavření smlouvy dodavatele Budimex SA, ačkoliv nabídka tohoto dodavatele nesplnila podmínku technické kvalifikace na doložení požadovaného referenčního plnění týkajícího se novostavby tunelu,“ objasnil mluvčí ÚOHS Martin Švanda, proč antimonopolní úřad zrušil rozhodnutí o výběru polské firmy.

„Jsme přesvědčeni, že pro danou zakázku disponujeme odpovídající kvalifikací, což si ostatně investor důkladně prověřil. Kromě předložených referencí z oblasti tunelových staveb máme i obdobné zkušenosti z realizací tunelů v Polsku a ve Španělsku,“ upozornil jíž dříve Krzysztof Sokołowski, ředitel společnosti Budimex pro Českou republiku a Slovensko.

Polská stavební společnost Budimex postaví v Polsku 74 km rychlostní silnice S10. Bude na to mít 39 měsíců.
Budimex získal další obří dálniční zakázku: 74 kilometrů za 39 měsíců

Na trase z Trutnova do Královce se budou stavět dva půlkilometrové tunely. Bude to jeden z klíčových a nejsložitějších prvků nové dálnice. ŘSD proto požadovalo od polské firmy dodatečné podklady. Takový úsek dálnice, v kopcovitém terénu, s dvěma tunely a 28 velkými mosty, se v Česku ještě nestavěl.

„Vybraná firma Budimex použila k doložení požadovaných zkušeností s výstavbou tunelů cizí reference z realizace dílčích prací na tunelu v Kolumbii, které rozhodně neodpovídají požadavkům stanoveným ze strany samotného zadavatele soutěže,“ vysvětlil mluvčí MI Roads Michal Jurman, proč sdružení podávalo odvolání a dodal: „Budimex dále dle našeho názoru předložil nepravdivé údaje týkající se osob odborného personálu požadovaného zadavatelem pro výstavbou tunelů. Jsme přesvědčeni, že tyto osoby nesplňují kvalifikační požadavky zadavatele. Za našimi námitkami, které však byly ze strany zadavatele nejprve nesprávně odmítnuty, si jako sdružení stojíme, a tak nezbývalo než podat v celé věci návrh na přezkoumání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.“

Polská stavební společnost Budimex přitom poté, co ji ŘSD vybralo jako vítěze tendru s nejvýhodnější cenou 11,3 miliardy korun, už začala poptávat v základní škole v Žacléři místa pro děti pracovníků, shánět ubytování a v březnu otevřela kanceláře v Trutnově v Kladské ulici a v Žacléři v areálu Důl Jan Šverma.

Mohlo by vás také zajímat: To je poprvé, co se mi nechce z nemocnice domů. Vrchlabí zapůsobilo na pacienty

Zdroj: Deník/Jan Braun