Podle středečního nařízení polské vlády se mění režim na česko-polské hranici pro polské zaměstnance dojíždějící do českých firem. Každý Polák, který překročí po páteční půlnoci státní hranici, musí být 14 dní v karanténě. Jedná se o podobný režim, jaký je na česko-německé a česko-rakouské hranici.

Pokud budou chtít Poláci v Česku pracovat, musí tady zůstat do doby, než bude nařízení zrušeno. Nařízení polské vlády nabývá účinnost 27. března od 00.00, v platnosti má být do 11. dubna.

Deníku potvrdil informaci František Molík z Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje. "Znamená to, že polští pracovníci budou pracovat naposledy v České republice ve čtvrtek 26. března do 24.00," sdělil.

V první polovině tohoto týdne byl hraniční přechod v Královci uzavřený. Nyní už je znovu otevřený.
Šest hodin na cestě z práce. Polští pendleři zažili muka kvůli zavřeným hranicím

V továrně pracuje 400 Poláků

Situace se výrazně dotkne například trutnovské továrny Vitesco Technologies (dříve Continental), kde pracují zhruba čtyři stovky Poláků. "Uzavření hranice bude mít přímý dopad na kapacitu našeho trutnovského výrobního závodu. Budeme schopni pokrývat potřeby našich zákazníků limitovaným způsobem," reagoval na čtvrteční rozhodnutí polské vlády ředitel trutnovské továrny Vitesco Technologies Lukáš Rosůlek.

Firma má v Trutnově bezmála dva tisíce zaměstnanců. Vyrábí 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Závod je plně zakázkově vytížen. Polskou pracovní sílu vnímá ředitel jako zcela zásadní z hlediska fungování závodu. "V některých výrobách tvoří polští kolegové třetinu až polovinu všech zaměstnanců," řekl Rosůlek.

Pro jinou trutnovskou továrnu, Siemens NST, nebude mít rozhodnutí polské vlády o povinné dvoutýdenní karenténě pro všechny občany Polské republiky, kteří překročí státní hranici, tak vážný dopad. "Provoz závodu uvedené opatření polské vlády nenaruší," uvedla mluvčí společnosti Siemens Mariana Kellerová.

"V současné chvíli pracuje v závodě Siemens NST Trutnov 13 pracovníků, kteří denně dojíždějí z Polska a toto opatření se jich týká. Jsme připraveni jim nabídnout možnost čerpání dovolené nebo využít režím překážek na straně zaměstnance z důvodu mimořádných opatření při pandemii (Siemes hradí 60 procent redukovaného vyměřovacího základu)," objasnila Kellerová.

Závod Siemens NST Trutnov zaměstnává zhruba 900 osob v lokalitách Trutnov a Vrchlabí.

Odběrové místo pro testy na COVID-19. Ilustrační foto
Počet nakažených osob v kraji stoupl na 31, Náchodsko má šest nových případů

Zařídí to Babiš?

Nové nařízení, které odřízne polské pracovníky od zaměstnání v cizině, pocítí také zdravotnické zařízení Rehamedica Žacléř, které se nachází v těsné blízkosti hranic. Citelně mu budou chybět polské ošetřovatelky. „Je to pro nás velký problém,“ přiznala prokuristka Eva Mílová.

Poláci tvoří zhruba pětinu ze šedesáti zaměstnanců. Vedení firmy již kvůli nové situaci kontaktovalo premiéra ČR Andreje Babiše. „Máme ještě naději, že se vyjedná výjimka pro zdravotnictví. Napsali jsme hned premiéru Babišovi, který nám kvůli situaci s uzavřenými hranicemi už jednou volal. Proto jsme se na něj znovu obrátili, jestli by bylo možné dojednat výjimku pro zdravotníky,“ vysvětlila Eva Mílová.

Rehamedica Žacléř, která poskytuje lůžkovou dlouhodobě ošetřovatelskou péči a ambulantní rehabilitační služby, nicméně řeší krizový plán. „Snažili jsme se domluvit s polskými zaměstnanci, aby tady zůstali a do Polska nejezdili. Ale většina má malé děti, proto to nepůjde. Vypadne nám například šest ošetřovatelek, celá směna na jednom oddělení. Budeme improvizovat. Máme dobrovolníky, kteří pomůžou, stáhneme jiné obory zdravotníků, fyzioterapeut půjde dělat ošetřovatele, a podobně,“ přiblížila, jak se chystají na novou situaci kvůli omezení pohybu pendlerů, kteří do Žacléře dojíždějí jen pár kilometrů přes hranice z okolí měst Lubawka a Kamienna Góra.

Ilustrační foto.
Česká Skalice a Jaroměř potvrdily první případy koronaviru

Pendleři jsou v úzkých

Velké problémy přinese nové opatření 45letému Markovi D. z příhraničního města Kudowa-Zdrój, který už mnoho let pracuje v České republice. „Vůbec nevím, co to pro mě nakonec bude znamenat. Splácím hypotéku na dům a jestli přijdu o celý příjem, tak to bude zlé,“ netuší, jak se k nové situaci postaví jeho zaměstnavatel, zda dostane alespoň část mzdy.

Podobná situace se v polském příhraničí týká mnoha lidí. Marek D. odhaduje, že přímo z Kudowy dojíždí do Čech každodenně přes pět set lidí. "Neumím si představit, že by zůstali bez příjmů," říká.

Marek D. je s českým prostředím hodně svázán. „V Čechách pracuji přes 15 let, jsem více vázán na české instituce než na polské. Nemám v Polsku ani bankovní účet, všechno mám v Čechách - v bance úvěr i bankovní účet, chodím zde k lékaři i k zubaři. V podstatě bych si nemohl ani v bankomatu v Čechách vybrat peníze, protože jak bych v pátek přešel hranici, tak bych musel na 14 dní do karantény. Doufám, že to nebude trvat příliš dlouho,“ věří, že se stav věcí bude pomalu vracet do normálu. „Sice v karanténě nejsem, ale v podstatě v ní ve své zemi budu.“

Volba varianty zůstat v Čechách a chodit do práce, pro něj nepřipadá v úvahu. „Mám měsíční dítě, musím manželce pomáhat. S druhým osmiletým potomkem se ještě učím polštinu, matematiku. Není z toho momentálně východisko,“ krčí rameny.

Michal Krčmář obsadil v konečném pořadí Světového poháru 21. místo.
Karanténa? První týden v ní Krčmářovi nevadil. Stihl zhlédnout i dvě série Rapla