Nejčastěji se zaměřovali na nepovolený vjezd sněžných skútrů a pohyb návštěvníků mimo značené cesty. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podle něj se v porovnáním s předešlými roky počet společných akcí zvýšil, především kvůli opakujícím se nedovolených vjezdům skútrů do cenných oblastí parku. "Zejména noční rušení divoce žijících zvířat a vyjíždění do volného terénu působí na území parku nejničivěji," uvedl.

Společné hlídky podle Drahného zjistily, že řidiči skútrů většinou nejsou místní boudaři, kteří mají povolení k vjezdu. "Jedná se o adrenalinové turisty, kteří tato pásová vozidla využívají pro své sportovní vyžití," uvedl Drahný. Společné kontrolní akce byly během zimy přímo v lyžařských areálech zaměřené také na porušování lesního zákona nedovolenými vjezdy lyžařů do lesa.

Správa KRNAP bude s policisty spolupracovat i během letní sezony, kdy se chce zaměřit hlavně na nedovolený vjezd a parkování aut na území národního parku. "Předchozí kontroly potvrdily, že vozidla jsou často odstavována na nevhodných místech a značná část z nich vjíždí na území parku bez legálního dokladu k vjezdu," uvedl Drahný.