Ta totiž v sobě bude mít namontované zařízení, které bude pomocí GPS sledovat její pohyb. S minimálním zpožděním pak údaje budou zobrazeny na veřejné síti. Běžkaři, kteří se chystají na projížďku, tak budou moci s časovým předstihem na internetových stránkách obce zjistit, kudy přesně jela rolba a kdy byla trasa upravená. „Na internetu budou časově nakreslené tratě, které jsou udržovány do jednoho až tří dnů,“ upřesnil starosta Miroslav Sazeček. Strážné nabízí velmi kvalitní možnosti pro běžkaře. V okolí krkonošského střediska se v zimě nachází zhruba 50 kilometrů bílé stopy, z toho on–line bude asi 35 kilometrů.

Potřebné informace zájemci získají nejen z vlastního počítače, ale také mohou zdarma využít čtyři internetové kiosky ve strážnických penzionech a hospodách.

S iniciativou, jejíž cílem je zlepšit informovanost běžkařů, v létě přišel Svazek měst a obcí Krkonoše. „Zástupce skiareálů jsme o této možnosti informovali a zároveň jim zkontaktovali firmu, která zařízení do roleb montuje,“ sdělil ředitel svazku Michal Vávra. Kromě Strážného ale zájem projevila pouze Rokytnice nad Jizerou. Pořizovací náklady na zprovoznění systému přitom dosahují částky 17 tisíc korun. „Jednoznačně to vnímám jako dobrou službu pro lyžaře. Očekával jsem proto, že to bude mít větší odezvu,“ poznamenal Miroslav Sazeček.

Podobný on–line systém už úspěšně funguje na Šumavě nebo v Jizerských horách. „Kolegové v Jizerských horách s tím mají dobré zkušenosti, nicméně tam je to tak, že úpravu běžeckých tratí obhospodařuje jeden subjekt. Krkonoše jsou oproti jiným horám specifické v tom, že upravovatelů je zde celá řada,“ doplnil Michal Vávra.