Defibrilátor v ceně necelých 50 000 korun pořídila vrchlabská radnice, lékaři z nemocnice radili i při jeho výběru. Město spolupracuje s nemocnicí již dlouhodobě.

„Strážníci městské police jsou blíž k občanům a často přichází do kontaktu s nemocnými lidmi.  Po proškolení by měli být schopni včas diagnostikovat náhlou zástavu oběhu a správně poskytnout první pomoc,“ uvedl primář oddělení akutní medicíny vrchlabské nemocnice Malikdin Andar.

„Jedná se o další krok směřující k rozvoji systematické spolupráce mezi nemocnicí a městem. Lékaři například proškolili pracovníky městského úřadu v poskytování první pomoci,“ doplnil místostarosta Vrchlabí Michal Vávra.

Podle něj se jedná o další krok vedení města směřujícího k podpoře bezpečnosti a zdraví obyvatel i jeho návštěvníků. „Městská policie bude mít defibrilátor k dispozici pro akutní použití, obnovení srdečního rytmu, pokud se u potřebné osoby vyskytne dříve, než dorazí profesionální zdravotníci,“ řekl Vávra.

Pro většinu strážníků bude defibrilátor naprostou novinkou. „Teprve se s ním budeme učit zacházet. Jsme rádi, že se školení mohli zúčastnit všichni strážníci,“ konstatoval velitel vrchlabských strážníků Milan Čivrný.

Podle lékařských statistik je z 80 procent příčinou náhlé zástavy oběhu porucha srdečního rytmu. Náhlou zástavu oběhu přežije jen 10 procent postižených a s každou minutou šance na přežití klesá. „Proto je nutné  včas zahájit kardiopulmonální resuscitaci, zavolat zdravotnickou záchrannou službu a hlavně správně použít externí automatizovaný defibrilátor,“ připomněl primář Malikdin Andar z Nemocnice Vrchlabí.