Dnes jsou nejen tyto dvě, ale i další svérázné novinky městské policie v Semilech samozřejmostí, na které si veřejnost zvykla. Nově se „černí šerifové“ zaměřili na zlepšení pořádku ve městě, který porušují zejména nepoučitelní pejskaři, kteří své čtyřnohé mazlíčky nechávají pobíhat, kde se jim zlíbí.

„V minulosti jsme tyto přestupky řešili domluvou. Museli jsem přitvrdit. Dnes majitele volně pobíhajícího psa pokutujeme v rámci zkráceného řízení,“ vysvětlil vrchní strážník Václav Baudys. Důvodů k přísnějšímu postihu bylo více. Ztracených a toulavých psů bylo v loňském roce hned 52, mnoho z nich navíc skončilo v kotci u městské policie, kde se o ně musejí strážníci starat. Psi – a nejen ti volně pobíhající – také značně znečišťují semilské ulice.

„Proti takovým pejskařům je potřeba být tvrdý. Strážníci musejí být při vymáhání pokut důslednější,“ doplnil místostarosta Semil Vladimír Šimek. V roce 2009 řešila Městská policie Semily nárůst případů toulavých zvířat. Postup při jejich odchycení je vždy stejný: Pes se známkou se obvykle hned vrací majiteli, pes bez známky nebo čipu si obvykle pobude v odchytovém kotci. Strážníci pak musejí kontaktovat veřejnost, psovody a veterináře, aby nezodpovědného majitele nalezli.

Na kole jezdí dál

Obdobně hodlají nadále semilští strážníci využívat cyklohlídku, kterou zavedli v roce 2007. Přestože zpočátku si lidé strážníky na horských kolech pochvalovali, ozývají se i kritické hlasy vybízející, aby muži zákona z bicyklů opět sesedli.

„Někteří občané kritizují, že jezdíme na kole. Jsme totiž méně vidět. Cyklohlídka projede a málokdo si toho všimne. Už jsme zažili případ, kdy se nás občan ptal na radu a až po chvíli si všiml, že jsme městská policie,“ přiznal Václav Baudys. Zbavit se dvou kol, jež semilská radnice nákladem 80 000 korun pořídila, však určitě nehodlají.

„Používaní jízdních kol přináší bezpochyby úsporu na pohonných hmotách. V rozpočtu městské policie na rok 2009 byla částka za benzín snížena o 10 tisíc korun,“ podotkl Baudys. Příkladem šel donedávna i semilský starosta Jan Farský, který horské kolo využíval k cestám po městě, kam je to autem kousek, ale pěšky už daleko.

Kamery pomohly

Podobně se v Semilech osvědčilo i používaní bezpečnostních kamer, které jsou zapojeny do policejního okruhu. Díky sedmi pevným kamerovým bodům a jednomu mobilnímu se daří zvládat a odhalovat přestupky na poli tabákového zákona, vyhlášek města a k identifikaci osob páchajících dopravní přestupky a vandalů. Celkem 10 kamer je rozmístěno po celém městě, včetně mostu u romské čtvrti Kolonka. „Za zmínku určitě stojí skutečnost, kdy se za využití kamerového systému podařilo pomoci dvěma osobám před vážnou újmou na zdraví,“ uvedl Václav Baudys.

Městská policie stojí Semily ročně kolem 3 milionů korun. Od roku 2009 pracují strážníci v počtu sedmi lidí.

Tomáš Lánský