Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Žijeme v hektické době, v éře neustálého závodu s hodinami, minutami a vteřinami. Snažíme se stihnout i to, co se stihnout nedá. Spěcháme, protože nemáme čas. Je to právě spěch, který je podle průzkumu České asociace pojišťoven hlavním důvodem, proč řidiči překračují povolenou rychlost. Devět z deseti řidičů přiznává, že porušuje rychlostní předpisy a 43 % řidičů spěchá, protože dohání zpoždění. (data byla získána z výzkumu realizovaného v březnu 2021 společností Behavio na reprezentativním vzorku obyvatelstva ČR) Za posledních deset let způsobili řidiči v nepřiměřené rychlosti celkem 134 891 dopravních nehod. Z nich téměř polovina, tedy 51 488, skončila s následky (analýza Portálu nehod – rychlost v letech 2014 až 2023).

Ilustrační foto.
Netradiční krádež. Včelař z Jičínska přišel o pět úlů a tři včelstva

Národní den bez spěchu navazuje na úspěšný projekt 13 MINUT. Cílem je podnítit veřejnost k zamyšlení se nad nebezpečími, která přináší nepřiměřená rychlost a spěch za volantem. Jde o výzvu všem řidičům, aby zpomalili a přemýšleli o tom, zda skutečně potřebují kvůli spěchu riskovat své zdraví i zdraví ostatních.

Na to všechno poukazuje nejen manifest Národního dne bez spěchu, ale i video se známými osobnostmi, sportovci a záchranáři, které u této příležitosti vzniklo. Můžete v něm vidět například režiséra Víta Klusáka, herce Petra Uhlíka a Jana Hájka, herečky Ester Geislerovou a Kláru Issovou nebo lékaře Marka Dvořáka.

ManifestZdroj: Archiv

„V tento konkrétní den dáváme lidem trochu víc času, aby zpomalili a uvědomili si, že ne všechno je naléhavá situace a že je často lepší být někde o pár minut později než tam nedojet vůbec,“ vysvětluje Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, která stála za zrodem iniciativy. Ta Česko zpomalila už v loňském roce. „Zájem veřejnosti nás přesvědčil o tom, že má smysl v této aktivitě pokračovat, a proto jsme v letošním roce oslovili i další partnery z řad firem, které tuto myšlenku mohou dále šířit mezi své zaměstnance a zákazníky.“

Stejně jako v loňském roce i letos se hlavním partnerem celé události stala Fotbalová asociace České republiky, která odloží svou hlavní událost během národního fotbalového poháru. V přímém přenosu na ČT Sport bude pozdržen konkrétně výkop semifinále MOL Cupu mezi Opavou a Spartou.

„Díky symbolickému pozdrženému výkopu semifinále MOL Cupu si nejen fanoušci, ale i my, kdo se ve fotbale pohybujeme, můžeme uvědomit, že sami leckdy kvůli spěchu zbytečně riskujeme. Budu rád, když tato iniciativa přispěje ke změně varujících statistik nehod a následků. Proto fotbalová asociace podruhé za sebou neváhala a k projektu se přirozeně hlásí," uvádí k účasti předseda FAČR Petr Fousek.

Osmasedmdesátiletá seniorka odbočovala s automobilem Škoda Fabia vlevo do ulice Havlíčkova v Hořicích, nicméně zřejmě nedala přednost protijedoucímu vozidlu VW Passat, které řídil devětapadesátiletý muž.
FOTO: Osmasedmdesátiletá řidička nedala přednost. Spolujezdci se zranili

Zapojí se i kulturní instituce jako divadlo Cirk La Putyka, Aerofilms, JATKA 78 nebo Národní divadlo, které 3. dubna zpozdí své baletní představení s názvem bpm. Hra se zabývá tempem a tlukotem lidského srdce.

Zúčastní se také vysoké školy VŠKK, část VŠE a FSE UJEP. Na zbytečný spěch upozorní v rámci své komunikace také některé firmy, jako např. BMW, MOL, DPD, Rekola, Vodafone, Rohlik.cz nebo Intersnack. Například MOL bude mít v rámci spolupráce na programu speciální akci MOL MOVE, motivující řidiče k bezpečnému zastavení a odpočinku na čerpacích stanicích, aby se vyhnuli nebezpečnému řízení. Připojí se i pojišťovny NN Životní pojišťovna, Allianz a Generali Česká pojišťovna. Projekt podpoří také složky integrovaného záchranného systému včetně Policie ČR.

Iniciativu také symbolicky podpoří pražský orloj na Staroměstském náměstí v Praze. Jedny z nejslavnějších hodin světa se připojí ve středu 3. 4. v 10.00 hodin. Každou celou hodinu se na orloji odehrává procesí apoštolů, tedy postav dvanácti apoštolů objevujících se v okénku. Tento mechanizmus bude symbolicky pozastaven a smrtka odbije 138krát za každý život ztracený loni při rychlé jízdě.