Areál prošel změnami již v padesátých letech, kdy se z původně starého trutnovského divadla stala tělocvična a našli zde zázemí trutnovští sportovci. V posledních letech už však areál nevyhovoval současným podmínkám a požadavkům.

„Přemýšleli jsme, co s ním. Shodou okolností před lety začala postupně vyvstávat myšlenka, že by bylo dobré, aby vznikla organizace, která by sdružovala aktivity mládeže a dětí. A že by se mohla tato činnost skloubit i s dalšími sportovními aktivitami, které na Nivách zůstanou zachovány,“ připomněl vznik záměru starosta Ivan Adamec a ocenil vstřícnost městského zastupitelstva, které letos dalo zelenou finanční politice města pro přijetí výhodného úvěru ve výši 350 milionů korun.

Středisko volného času se totiž stane jednou z investic rozsáhlejšího charakteru, které město čekají. „Již probíhá také příprava na rekonstrukci a modernizaci krytého bazénu, postupně z větších aktivit do budoucna počítáme s výměnou bazénu i na letním koupališti a rekonstrukcí kina Vesmír,“ řekl mimo jiné Ivan Adamec.

„Náročné výběrové řízení vyhrála trutnovská společnost BAK, která v Trutnově například postavila Uffo. Je dobře, že se firma opět vrací svými aktivitami do regionu,“ dodal Ivan Adamec. To ocenil i generální ředitel BAKu Radek Mrázek : „I když dnes největší obraty děláme ve Středočeském kraji a v Praze, jsme stále trutnovskou firmou. Tato stavba je pro nás zásadní z hlediska stabilizace lidí, z nichž většina je z Trutnovska nebo Královéhradeckého kraje. Oživením stavebního trhu se vracíme zpátky do regionu, což je naší firemní strategií,“ řekl Radek Mrázek.

Po podpisu smlouvy město vyzve stavební firmu k předání staveniště. Mělo by k tomu dojít zhruba do čtrnácti dnů. „Pak začneme s pracemi, nejprve nás čeká demolice části objektu od stávající tělocvičny směrem k parkovišti. Na to naváže rekonstrukce vnitřních prostor. Největší stavební činnost by se měla odehrát na jaře. Měli bychom podle smlouvy odevzdat hotové dílo od zahájení prací do 386 dnů. Nyní se na realizaci zakázky technicky připravujeme,“ popsal obchodní ředitel východočeské divize pozemních staveb BAKu Michal Baťka.

Zájemců o realizaci stavby bylo původně sedmnáct, nakonec se do výběrového řízení přihlásily čtyři firmy a vyhrál BAK. „Je samozřejmě nutné počítat s tím, že jde o rekonstrukci staré budovy, kdy předem nikdy nevíme, jaká úskalí se mohou objevit. Věřím však, že se vše podaří realizovat v termínu, v kvalitě i za stanovenou cenu,“ uzavřel Ivan Adamec.

Středisko volného času má vzniknout na základě návrhu vypracovaného trutnovskou projekční kanceláří Rosa – architekt. Areál Nivy má sloužit jak sportu, tak různým kroužkům a zájmovým aktivitám, čímž se zvýší jeho kvalita a využití. K současnému objektu přibudou dvě přístavby. Nová vstupní část obsahuje kavárnu, dětský koutek, hernu, dva ateliéry, keramickou dílnu, divadelní sál a administrativní zázemí. Ve střední části architekti naplánovali velkou tělocvičnu, která zůstává na svém místě a ve stejných parametrech. Dojde k její modernizaci. V místě dosavadního ricochetu bude taneční sál. Do další přístavby, umístěné nejdále od vstupu do areálu, navrhli architekti horolezeckou stěnu. V celé budově jsou nově koncipovány prostory pro zázemí všech činností. Postupně přibudou i různé prvky v exteriérech.