„Tento dar je pro nás svým rozsahem a finančním objemem nejvyšší v historii školy. Znamená výraznou pomoc ve výuce,“ řekl ředitel trutnovské průmyslovky Vladislav Sauer.

„Obdrželi jsme sadu nejmodernějších programovatelných logických automatů, takzvané PLC. Troufnu si říct, že žádná jiná škola je nemá. Slouží pro výuku automatizace. Jsou to malé počítače, které řídí ve firmách technologické linky. Druhou částí daru je sada různých komponentů a výrobků firmy Siemens pro elektroinstalace silnoproud, což jsou různé chrániče, jističe, ochrany, rozvodnice, rozvaděče. Škola je využije při výuce, zhotovování souborných ročníkových pracích a při závěrečných zkouškách a maturitních zkouškách,“ upřesnil Sauer. Komponenty a výrobky budou žáci variabilně instalovat podle zadání výukových praktických úloh na výukové panely a cvičné stěny.

Zástupci Královéhradeckého kraje si prohlédli budovy trutnovské průmyslovky v Mladých Bukách.
FOTO: Kraj investoval 37 milionů korun do budov průmyslovky v Mladých Bukách

Spolupráce mezi trutnovskou průmyslovkou a společností Siemens trvá již více než 30 let a dnes má mnoho forem od zajišťování odborných praxí a letních brigád pro studenty po exkurze a prezentace nových technologií z oblasti automatizace a digitalizace. „Podílet se na vzdělávání považujeme za základ našich aktivit v oblasti společenské odpovědnosti,“ uvedl Lukáš Adamec, ředitel závodu Siemens NST Trutnov. „Myslím, že je důležité, aby studenti i učitelé měli přístup k nejnovějším technologiím, se kterými budou po nástupu do praxe pracovat. Věřím, že podporou škol v kraji přispíváme k tomu, aby jejich absolventi mohli svůj talent a znalosti uplatnit v našem regionu,“ dodal.

Koncert kapely Monkey Business na Krakonošově náměstí při oslavách 30 let elektrotechnického průmyslu v Trutnově.
Matěj Ruppert nabil náměstí energií při oslavách elektroprůmyslu v Trutnově

Vedle sad jističů, chráničů, relé, obloukové ochrany, svodiče bleskových proudů, přepětí, signálky, rozvodnicové skříně, propojovací lišty, moduly světelného návěstí a dalších komponentů dar také obsahuje i řídicí jednotky (PLC) Simatic. „Tato zařízení a komponenty využijeme při praktickém vyučování řady našich studijních oborů. Pomohou nám při výuce, zhotovování ročníkových prací, závěrečných a maturitních zkouškách i při soutěžích,“ popsal využití daru ředitel školy Vladislav Sauer.

Maturitní ples Střední průmyslové školy Trutnov se konal v pátek 3. února v Uffu.
FOTO: Podívejte se na maturanty trutnovské průmyslovky. Bavili se na plese

Závod Siemens NST dnes zaměstnává cca 90 absolventů trutnovské průmyslovky, především na odborných pozicích technologů a v odděleních vývoje, IT a kvality. Několik z nich již pracuje na manažerských pozicích, například jako vedoucí výroby. Pro současné studenty jsou připraveny odborné exkurze do závodu Siemens, při nichž se mohou seznámit se špičkovými technologiemi, kybernetické bezpečnosti nebo výroby plošných spojů a testovaní elektroniky.

Vedle věcného daru se společnost Siemens stala partnerem školní soutěže Elektrikář roku, které se účastní žáci třetích ročníků v oblasti slaboproud a silnoproud.