Letět volným pádem několik desítek metrů asi není pro každého.

Lidé, kteří však takové vzrušení vyhledávají, si mohou vyrazit do Harrachova a užít si skok ze zdejší televizní věže. Sezóna tu běží již druhým rokem.

„Chtěl jsem nabídnout lidem něco zajímavého, tak jsem dal dohromady dohromady projekt freestylový bungee jumping. To znamená, že si zákazníci mohou přijít skočit salta, ze stojky, za ruce, na snowboardu, prostě tak, jak se z mostu skákat nedá a místní televizní věž tomu nahrávala," říká zakladatel firmy Xtreme Sports Jiří Stolín. S touto myšlenkou si pohrával prý již řadu let. Otázka zněla: chceme či nechceme se stát druhým místem na světě, kde si freestylový bungee jumping mohou lidé vyzkoušet?

„Za tím prvním místem na světě byste museli až na Nový Zéland, proto jsem rád, že Harrachov se stal oficiálně druhým místem na světě, kde se skáče freestylový bungee jumping," pyšní se Stolín.

Harrachov je jediným místem v Česku, kde si zájemci mohou skočit celoročně, pravidelné termíny jsou ve středu a v neděli. Celoročně, za sněhu, větru nebo deště, jednoduše za každého počasí. I když silný vítr a vánice rozhodně nejsou ideální.

Pokud se člověk přece jen rozhodne pro tento způsob adrenalinu, který je čím dál více populární, postarají se o něho kvalifikovaní instruktoři. „Na rozdíl od konkurence si kritéria bezpečnosti posunujeme neustále dál. Například naše lana jsou certifikována u renomované německé společnosti a mají sekundární jištění," vysvětluje Jiří Stolín.

Spolupracovníky si pečlivě vybírá sám, nejdůležitější kritéria jsou bezpochyby zodpovědnost, pouto k adrenalinu a autorita, protože je nesmírně důležité kontrolovat chování zákazníků, občas je to hra o nervy.

Lidé si možná ještě vzpomenou na úraz, který si po skoku z jeřábu na Máchově jezeře způsobil moderátor Petr Novotný. Tehdy šlo o selhání lidského faktoru u zaměstnance firmy provozující tuto adrenalinovou zábavu přímo na pláži jezera.

Kromě vlastního zážitku, ze kterého si každý může nechat udělat záznam nebo aspoň fotky, je možnost zakoupit dárkový poukaz pro někoho dalšího a udělat mu radost nebo způsobit šok: „Někdy mají klienti zvláštní požadavky, chtějí skákat nazí, berou si různé kostýmy, přišla k nám i slečna na 20 centimetrových podpatcích. Horní věková hranice omezená není, chodí si skočit studenti i lidé přes šedesát, každý kdo chce zažít něco neobvyklého může přijít," dodává.

„Měl jsem možnost skočit z takové výšky volným pádem se svázanýma nohama, poukaz jsem dostal jako dárek k narozeninám. Považuji to za jeden z nejlepších zážitků v mém životě, maximální adrenalin, skákal bych klidně celý den, rozhodně bych to chtěl zažít ještě jednou," popisuje svoje zážitky návštěvník Ondřej. A není zřejmě jediný. Tomuto adrenalinovému sportu se v České republice daří už více než dvacet let.

Začalo se skákat z mostu na Zvíkově, v roce 1993. O rok později už přibyla další místa. Skákalo se s úvazem za hrudník či s úvazem za kotníky. Adrenalin lidé zažívali na mostech i jeřábech.

Po celou dobu se cena za skok drží ve zhruba stále stejné relaci. S rychlým rozvojem multimédií pochopitelně přibyla nabídka fotografií a videí na vysoké úrovni.

Zdroj: Youtube