Zatímco krkonošské kyselo, oukrop, brdlajs či houbovec servírovaly hotely a restaurace při Festivalu jídel ve svých podnicích v rámci speciálních menu, největší atrakcí veřejné prezentace na špindlerovském náměstí se stala show brouků na talíři. Její aktéři vyzvali k ochutnávce hmyzu Krakonoše, který zblajznul štíra.

A netradiční menu baštili i diváci. Mohli vyzkoušet sarančata nebo červy. Podávalo se s listem salátu a dresingem. Zvědavců bylo plno, hodně jich ochutnalo a dost se jich vracelo na přidanou. Zejména dámy vyděšeně hleděly na pánvičku, na které se kroutily hmyzí potvůrky. „To bych nikdy do pusy nedala," křižovala se jedna z návštěvnic festivalu. Přitom celý proces pečlivě sledovala. „Jím to poprvé a moc mi to chutná. Dával jsem si brazilského červa a saranče, to bylo nejlepší. Chuťově nám to připomíná krevetku," povídal naopak Ondřej z Liberce, který se u stánku otočil několikrát. „Chutnalo to mnohem lépe, než to na první pohled vypadalo," zazněla další reakce z řady těch, kteří neváhali ochutnat.

NA POLE PRO BROUKY NE

„Je to trošku davová záležitost. Jakmile je u stánku dav lidí, tak snědí všechno a vracejí se třeba osmkrát. Ale když jich je méně, je to složitější a je nutné je přesvědčovat," říká Jan Škraňka, jeden z protagonistů kuchařské show brouci na talíři. „Někdy jsou lidé schopni zaplatit i tisícové položky. Láká je adrenalin, vyzkoušet si něco nového," dodává jeho kolega Pavel Brückner.

Čechům nejvíce chutnají sarančata a cvrčci. Hitem se teď stávají sušené chipsy z moučných červů. Výběr sortimentu probíhá s maximální pečlivostí. Rozhodně to není tak, že se brouci posbírají v trávě v parku a pak usmaží na pánvičce. „To opravdu ne," zakroutí hlavou Jan Škraňka. „Jezdíme na farmy, třeba až 600 kilometrů. Jde o specializované postupy. Je to velká magie, roli hraje správná teplota, stáří hmyzu. Důležité je, na čem vyrůstá, čím se živí a krmí, nesmí v tom být žádné granule, jen ovoce nebo sušená strava. V Čechách jsme našli jen tři farmy, které jsou toho schopné," upřesňuje postup. A rozhodně nedoporučuje kaskadérům, aby vyrazili do přírody sbírat brouky a sami je připravovali.

„Toho se bojíme, když vidíme, co jsou Češi schopní sbírat za houby. To by mohlo sklouznout k tomu, že by vyrazili na pole a to by byl malér. Snadno by došlo k otravám, protože by sbírali chráněné či jedovaté druhy," varuje specialista.

„Všechny upozorňujeme, že nejde o zvířata ze Zverimexu. Takže to není žádná sranda. Je potřeba znát hygienický stav či stáří zvířete. Při samotném zpracování je zásadní čerstvost. Pokud byste si něco takového chtěli udělat na párty s tím, že to ráno připravíte a večer servírujete, tak rozhodně ne. Tomu se raději vyhněte," zdůrazňuje.

PAVOUKY NEDĚLAJÍ

Najdou se i lidé, kteří neváhají okusit něco ještě drsnějšího. „Chtějí po nás pavouky a další experimenty, ale tak daleko nejdeme. On takový štír je sám o sobě už dost exotický," říká Brückner. Jako specialitu doporučuje švába s rybí omáčkou či štíra na víně se šalotkovým glazé.

Na kulinářských festivalech se často potkávají se Zdeňkem Pohlreichem. „Střídáme se na pódiích, ale moc v oblibě nás nemá," utrousí protagonisté show brouci na talíři. Znovu na sebe narazí o víkendu ve Zlíně.

Jan Braun