Stavbaři vybudovali velmi moderní budovu pro šest kmenových tříd prvního stupně, přidali družinu, kabinet či šatny. Nový objekt propojuje se starou budovou nadchod. Původní školní stavbu ve Studenci navrhl architekt Karel Hubáček, autor vysílače a hotelu na Ještědu. "Na jeho dílo projektanti z ateliéru Chrama navazovali, což se projevilo například ve vzdušnosti prostoru," uvedl starosta Studence Tomáš Chrtek.

Zajímavostí je, že barvy školní fasády, červená a šedivá, symbolizují nerosty, které se těžily a těží ve Studenci. "Šedá barva odkazuje na melafyr, protože ve Studenci je melafyrový lom. Červená připomíná červený pískovec, který se těžil ve Studenci a Zálesní Lhotě," vysvětlil Chrtek.

Krkonošská obec Studenec odhalila plukovníkovi Václavu Knotkovi pamětní desku na domě, ve kterém žil.
Agent Bláha z Třiceti případů majora Zemana? Byl to učitel ze Studence

Základní školu ve Studenci navštěvují více tři stovky školáků, a to nejen z místní obce, ale také z okolních vesnic. Dvě z nich, Bukovina u Čisté a Horka u Staré Paky, se na projektu částečně finančně podílejí.

Stavba si prošla několika peripetiemi. Nejprve se hledal vhodný pozemek pro vybudování školní přístavby tak, aby nezasahoval do zalesněné části, protože ZŠ se nachází hned u lesa, ani do prostoru studeneckého amfiteátru. "Nakonec jsme využili pozemek, kde byla velká úschovna kol. Když už se začalo stavět, tak stavbaři před rokem v létě zjistili, že metr pod zemí je skála," přiblížil komplikace starosta Studence.

Ve Studenci začala výstava věnovaná Zdeňku Remsovi, legendárnímu trenérovi skokanů na lyžích.
Remsa Boys se sešli ve Studenci. Koudelka vzpomínal, jak dostal ránu deštníkem

Výsledkem je moderní zázemí pro školáky a učitele. Učebny obsadí žáci prvních až třetích tříd, každý ročník má po dvou učebnách. Nový prostor vyřeší komplikace s nedostatkem místa, týká se to rovněž družiny. "Dětí máme ve škole hodně, jedna třída musí být rozdělená do dvou. Situace byla neúnosná. Docházelo například k tomu, že učitelky učily dějepis v dílnách a děti při výuce točily svěráky," vybral výstižný případ, proč bylo nutné přístavbu školy vybudovat.

"Zázemí je teď pro žáky a učitele skvělé. Nová školní budova je hodně moderní. Mám za to, že veřejné budovy mají být nadčasové, protože existuje předpoklad, že vydrží desítky let," dodal Tomáš Chrtek.

Odkupem částí akcií od majoritních vlastníků, jimiž jsou města Jilemnice a Semily, se Liberecký kraj stal jedním z akcionářů MMN a.s – Nemocnice Jilemnice a Nemocnice Semily.
Jilemnická nemocnice chystá investice za půl miliardy, má nového vlastníka