Zástupci obce převzali ocenění na slavnostním vyhlášení v úterý 20. října v Senátu Parlamentu České republiky, kde se před Studeneckými museli sklonit reprezentanti dvanácti držitelů Zelené stuhy z ostatních krajů.

„Získali jsme nejvyšší ocenění, jaké jsme mohli v České republice získat. Tímto vyhlášením a předáním cen však pro nás nic nekončí, naopak začíná. Ostatně potvrdili mi to všichni předávající i starosta loňské vítězné obce Mořice na Hané,“ uvedl starosta Studence Jiří Ulvr.

Obec nyní bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní soutěži Entente Florale Europe, Evropská kvetoucí sídla, v kategorii venkovských sídel. Úspěch nepřišel jen tak. Po zisku krajské Zelené stuhy obec navštívila začátkem září celostátní komise odborníků. „Měli jsme dvě hodiny na to, abychom ukázali důvody, proč jsme vyhráli právě krajské kolo – na co jsme pyšní, čeho si vážíme, naše další záměry, ale i problémy, které má ostatně každá obec,“ popisuje starosta.

Komisaři se zajímali o to, jak obec dlouhodobě plánuje péči o životní prostředí, jaké projekty v tomto směru právě uskutečnila a jak se stará o ty dřívější, zda dbá na osvětu, výchovu a vzdělávání v oblasti životního prostředí i jak do svých záměrů zapojuje obyvatele.

Komise dospěla k závěru, že Studenec hospodaří v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje, podporuje ekologická opatření občanů, spolupracuje se školou na ekologickém vzdělávání a upevňování vztahu k historickému dědictví v krajině. „Obec pečuje o cyklotrasy a běžecké trati, spolupracuje s odbornou zahradnickou firmou na projektech veřejné zeleně, se zemědělskou společností a farmáři udržuje krajinu čistou, malebnou, prostupnou,“ stojí v odůvodnění udělení Zelené stuhy.

Obec s osmnácti sty obyvateli například letos v létě otevřela školní naučnou stezku s jezírkem a altánem pro výuku v přírodě. Na budování stezky se podíleli studenečtí hasiči, místní stavební firma a žáci a učitelé studenecké školy.