Komedie prvního řádu, tak hodnotili první den školního roku studenti hotelové školy a obchodní akademie v Turnově. Jak už Deník informoval, hotelová škola je sloučená se Střední odbornou školou v Alešově ulici. Dosud ale sídlila v bývalých kasárnách ve Zborovské ulici, které na hotelovou školu nechal za své peníze přestavět mecenáš Bohuslav Horáček. Ředitelka sloučených škol Milena Lednejová chce ale s požehnáním kraje hotelovou školu přesunout do objektu v Alešově, který patří kraji. Výpověď z nájmu, kterou už měla ředitelka přichystánu, ale kraj pozastavil s tím, že hotelová škola zůstane ve Zborovské ulici ještě dva roky. O to větší překvapení pak zažili studenti, když prvního září přišli do Zborovské. „Přivítali nás tam a pak kolem deváté se všechny třídy povinně zvedly a šli jsme v průvodu přes celé město do školy v Alešově s tím, že od teď se učíme tam. Byl to šok," popisuje jeden ze studentů, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Strach z vedení

„Ve Zborovské bude od září probíhat praktická výuka a na Alešově teoretická. Odpadne tím, aspoň trochu, přebíhání učitelů z jednoho konce města na druhý," vysvětlovala v polovině července ředitelka školy Milena Lednejová. Většina studentů ale byla touto informací 1. září zaskočena. O stěhování ze Zborovské vůbec netušili. „Ještě před koncem školního roku jsme se ředitelky dotazovali jak to bude a ona nám řekla, že se dva roky nemusíme ničeho obávat, že bude vše při starém. A najednou nás v průvodu vlečou přes celé město do jiné budovy, do které se my jako studenti stěhovat nechceme."

Podle studentů, ale i turnovské radnice, je totiž Zborovská pro výuku hotelové školy uzpůsobena, na rozdíl od areálu v Alešově ulici. „Je tam kompletně vybavená kuchyň, cvičný bar, sklípek, všechno. Na Alešově takové vybavení ani kapacitu nemají," uvedla už dříve místostarostka Petra Hloušková.

Studenti proto chystali na včerejší den protestní akci, nakonec k ní ale nedošlo. „Hodně jich má strach, paní ředitelka už několika z nich řekla, že pokud chtějí dostudovat, tak ať si protesty rozmyslí. My ale nechceme nikoho urážet, jen upozornit na situaci, která tu je," uvedl jeden ze pořádajících studentů.

„Nelíbí se nám nelogické, neetické a neloajální chování vedení školy. Mnoho z nás se bojí následků, proto chápeme ty, co se neúčastní kvůli strachu z odvety. Tušíme, že tímto protestem asi nic nezměníme, ale doufáme, že alespoň projevení našeho názoru pomůže upozornit na to, jak s námi jedná vedení školy a že se lidé zamyslí nad tím, co se tu děje," stojí v prohlášení, které studenti sdílejí alespoň prostřednictvím facebooku.

Hotelová školaHotelová škola a obchodní akademie v Turnově se úředně sloučila se Střední odbornou školou v lednu 2008. Už to vyvolalo řadu protestů. Dosud ale hotelová škola sídlila ve Zborovské ulici, teď se sestěhovává do Alešovy ulice, kde sídlí SOŠ. Město naopak chce, aby se SOŠ přestěhovala do Zborovské, která je podle ní lépe vybavená a má víc místa.

„Kabinety a třídy se začaly potají stěhovat už o prázdninách, nelíbí se to ani mnoha rodičům žáků. Už mi několik z nich volalo, že to takhle nechtějí nechat. Přihlásili své děti na kdysi prestižní školu, která se teď stěhuje někam, kde ani není pořádné zázemí," říká Pavel Charousek z webového portálu Turnovsko v akci.

Studenti chtěli protestem upozornit na to, že pověst školy začíná upadat. V tom jim dávají za pravdu i mnozí turnovští zastupitelé, kteří svůj nesouhlas vyjádřili před krajskou radní pro školství Alenou Losovou už minulý týden.

„Rozhodlo se, že musíme šetřit, a tak byl zavřen hotel a vznikly z něho byty, žáci přestali jezdit na soutěže, zrušily se mimoškolní aktivity, zkrátila se doba výuky (tím i snížil počet vyučovacích hodin). Protože škola nebyla k vidění na soutěžích a na veřejnosti, přišla o sponzory a o nové zájemce o studium. Třídy se přestaly úplně naplňovat a vedení se tedy rozhodlo, že přesune první ročníky na budovu v Alešově ulici, kde je o žáky ještě větší nouze," uvedl na facebooku bývalý student hotelové školy Petr Beran.

Nebaví se s námi

Na špatnou komunikaci s vedením školy si stěžuje i turnovský starosta Tomáš Hocke. „Tady jde vlastně o dvě věci. Jednou je náš návrh, aby se sloučené školy nesestěhovávaly do objektu Střední odborné školy v Alešově ulici, ale naopak se kompletně přestěhovaly na Zborovskou, která je větší a prestižnější. Tato věc se projednává s krajem, i když zatím ne příliš úspěšně. Druhá věc je ale komunikace přímo s vedením školy a tady jsem opravdu velmi zklamaný, protože takto si korektní přístup nepředstavuji. Paní ředitelka s námi de facto nekomunikuje, jen náhodou se nám dostal do rukou email, ve kterém informovala učitele o tom, že od září už na Zborovské nebudou učit," zlobí se Hocke. Budova ve Zborovské totiž patří městu, střední škola tam radnici platí nájem. „Teď jsme se dozvěděli, že už tam bude jen praktická výuka, a to jen jeden nebo dva dny v týdnu, jinak bude škola prázdná. Takto nám to ale nikdo neřekl. Nájem ale zatím zůstává v té výši, jako dosud," dodal Hocke. O výměně budov bude Liberecký kraj ještě jednat na konci září a pak na říjnovém zastupitelstvu.