Historie je plná paradoxů. Ty se mnohdy nesou ruku v ruce s aktem usmíření. Kdo by si například před sedmdesáti lety pomyslel, že vrchlabskému gymnáziu, kde antisemitismus byl na denním rozvrhu, přibudou noví žáci z řad židovského obyvatelstva.

Tisíciletá říše je však dávno v propadlišti dějin a tak se současní žáci mohou na chodbách gymnázia se svými novými židovskými spolužáky setkat. Alespoň tedy v rámci výstavy Židovské svědectví o českém století.

Pomohla spolupráce s muzeem

S instalováním výstavy přišla místní učitelka Hana Brožová za podpory ostatních vyučujících dějepisu. „Dlouho jezdíme na semináře Židovského muzea a na semináře organizace Centropa, která shromažďuje a archivuje paměti židovského obyvatelstva Střední a Východní Evropy. A právě Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, nám nabídlo tuto expozici," řekla Hana Brožová. A dodala, že na výstavě, která měla vernisáž včera, je hezké, že jsou zde příběhy obyčejných lidí, kteří měli tu smůlu, že nepatřili mezi vyvolené.

„Nejde však o žádné snímky koncentračních táborů, šesticípých hvězd a plynových komor, ale o ukázku z každodenního života lidí. Když se na fotografie člověk dnes podívá, nic nenasvědčuje faktu, že děti na obrázku měly mnohdy tak pohnutý osud," dodala Hana Brožová s tím, že na devětadvaceti panelech jsou vlastně vrstevníci současných žáků a jejich rodiny.

Na samotné výstavě nemá však podíl jen učitelský sbor, ale i místní žáci.

Nabídka také pro okolní školy

„Studenti se aktivně podíleli na přípravě i výrobě plakátů v české a anglické verzi, přípravě pracovních listů pro žáky základní školy a nižšího gymnázia," informovala Hana Brožová a dodala, že gymnázium expozici nabídlo i okolním školám k doplnění výuky.

„V rámci konání výstavy chystáme ještě doprovodný program, besedu s historikem na téma Židovská komunita na Vrchlabsku a na jaře bychom rádi navštívili Osvětim. Třída 4. A by měla uskutečnit návštěvu Židovského muzea v Praze," doplnila garantka expozice.

Pro veřejnost bude výstava otevřena každé pondělí a pátek. V pondělí od 15 a v pátek od 14 do 16 hodin. „V ostatní dny jsou prohlídky možné po domluvě," informovala Hana Brožová.

Co je Centropa

Centropa je projekt Středoevropského centra pro výzkum a dokumentaci se sídlem ve Vídni a pobočkami v Budapešti a Kyjevě. Spolupracovníci Centropy pořizují ve třinácti evropských zemích rozhovory se staršími Židy o jejich životech před a po holocaustu a sbírají od nich i fotodokumentaci. Sebrané texty spolu s fotografiemi se staly základem unikátního projektu rodinné historie.