Úspěšný projekt šéfredaktorky Krkonošského deníku Miroslavy Kameníkové a Jany Tauchmanové z Rádia Kulíšek vstoupil do páté sezony. Již počtvrté se vrátil na Obchodní akademii Trutnov, kde si padesátka studentů druhého ročníku poslechla dvouhodinovou přednášku na téma regionální Deník. Studenti se dozvěděli, jak se noviny připravují, jakým způsobem si žurnalisté vybírají témata a jak je zpracovávají. Během přednášky měli druháci možnost prohlédnout si několik vydání Krkonošského deníku a do projektu se zapojili také aktivně. Zahráli si na novináře a připravili několik článků, které najdete na této straně.

Pokud má vaše škola zájem se do projektu zapojit, zavolejte na číslo 602 139 107, nebo pište na: miroslava.kamenikova@denik.cz.

Práce studentů:

Ve Rtyni v Podkrkonoší je stolní tenis sportem číslo jedna

Stolní tenisté Baníku Rtyně v Podkrkonoší ukončili letošní sezonu úspěchem ve všech třech soutěžích, v nichž hrají. Baník hodnotí klady a zápory uplynulé sezony a už přemýšlí, co v nadcházejícím ročníku zlepší.
Nejdříve se podíváme do nejnižší soutěže, regionálního přeboru III. třídy. Zde má Baník svůj nejnovější tým složený ze čtyř studentů a jednoho zkušeného hráče. TJ Baník Rtyně C splnil svůj úkol a skončil v tabulce na 5. místě, což je jeho nejlepší výsledek od založení v roce 2011. Nejlepší hráč Baníku Jaroslav Žďárský obsadil 1. místo v žebříčku jednotlivců s 96% úspěšností.

Druhý tým hraje ve druhé nejvyšší krajské soutěži – I. třídě. Zde byl Baník Rtyně B debutantem, a tak jeho veškeré cíle byly vloženy do záchrany a udržení se v této soutěži. Po konečných 22 kolech se Baník umístil na 9. místě, což celý tým bere všemi deseti. Pro příští sezonu by chtěl Baník B s velice zkušeným mužstvem bojovat o umístění v polovině tabulky. Snad se mu to podaří.

Baník Rtyně A hraje v nejvyšší krajské soutěži, a to v Divizi mužů. Zde už je stálým členem, takže se před sezonou očekávalo, že bude bojovat o nejvyšší příčky, což se také vyplnilo. Po nevydařeném začátku sezony, kdy z prvních pěti zápasů vyhrál Baník pouze dva, se na konci sezony slavilo v útrobách tělocvičny ZŠ ve Rtyni v Podkrkonoší konečné 3. místo. Myslím si, že příští sezonu můžeme očekávat opětovný boj o příčky nejvyšší v podání nejlepších mužů z rtyňského Baníku.

Aleš Vlk, 2.B

Vítáme druhou ligu

Ve čtvrtek 27. března se odehrál na zimním stadionu v Trutnově nejdůležitější zápas HC Trutnov. Ten v úžasném utkání porazil posledního soupeře v play-off HC Město Milevsko při skóre 9:2. O góly se postaraly dvakrát Petr Chytráček, David Smékal a Stanislav Procházka, po jednom gólu přidali Vojtěch Perutek, Tomáš Veselý a Jiří Šimoníček. Radovan Biegl chytal opět bravurně, odchytal jeden z posledních zápasů svojí kariéry a po 2. třetině se famózním způsobem za stavu 9:0 rozloučil s fanoušky. Do brány pak nastoupil Pavel Škop. Poslední zápas to byl také pro Ladislava Lubinu, který pro příští sezónu odchází do extraligové HC Slavia Praha.

Michal Kriegler, Jiří Lamač, 2.B

Studenti pojedou na sportovní kurz do Jižního Tyrolska

Ve čtvrtek 27. března jsme navštívili ředitele Obchodní akademie Trutnov Miroslava Albrechta, abychom se ho zeptali na pár otázek týkajících se chodu školy. Prozradil nám, že ve školním roce 2015/2016 si budou studenti moci zvolit studium se zaměřením na cestovní ruch nebo informační technologie.

Naše další otázka směřovala na to, jaké mají uplatnění absolventi obchodní akademie: „Většina jich jde na vysokou školu, ale ty informace o uplatnění nejsou moc vyčerpávající. Co se týká pracovního úřadu, tak tam moc našich absolventů prostě není," odpověděl ředitel Albrecht.

Obchodní akademie spolupracuje se školou v Rakousku. Pořádá různé výměnné pobyty. Jeden se uskuteční již tento červen, kdy se deset vybraných studentů zúčastní sportovního kurzu v Jižním Tyrolsku.

Kateřina Kraibichová a Eva Štefanová, 2.B

Taneční akademie nabídla dvacítku vystoupení

Ve dnech 13. a 14. března proběhla v úpickém divadle Aloise Jiráska již 23. Taneční akademie. Tanečníci si připravili na každý den akce dva programy na dopoledne, které byly věnovány žákům základních a mateřských škol, a jeden program odpoledne, který patřil rodičům a příbuzným vystupujících. Diváci mohli zhlédnout několik vystoupení, které nabídly pestrost tanečního umění a styly tanců, od mažoretek až po skupiny dětí tančící hip-hop.

Na taneční akademii jsme viděli 20 vystoupení od malých dětí až po děti středoškolského věku a každé bylo jedinečné. Celou akci pořádala místní Základní umělecká škola A. M. Buxton Úpice.

Kristýna Bejrová, 2.A

Dračí slavnosti v Trutnově

Každoročně v květnu se ve městě konají „Dračí slavnosti", které připomínají středověké pověsti o založení města a dalších šedesáti okolních obcí. Letos je předběžný termín určen na sobotu 3. 5. 2014. Během dvou dnů se na území města odehrává kulturní a zábavní program, vztahující se k oslavám. Návštěvníci zhlédnou ruch dobového tržiště, divadelní představení, hudební vystoupení, taneční kreace, výstavy obrazů a další. Dále se můžete těšit na šermířská vystoupení, stylové občerstvení a široký sortiment lidových výrobců. Vyvrcholením slavností je večerní průvod, kde nesmí chybět řehtačky, zvonečky, bubínky a další nástroje, vydávající hlasitý zvuk.

Žaneta Hrdinová, Gabriela Sedláčková, 2.B

Sranda závod terénních motocyklů

Zajímavý sranda závod terénních motocyklů se koná 5. dubna na motokrosové trati v Radči u Úpice. Zváni jsou všichni milovníci motokrosu. Trať se od předešlých závodů rozšířila a protáhla. Pořadatelé vypsali kategorie: Moto cross, Moto pitbike, Moto pionýr, Moto děti. Startovné činí pro dospělé 200, pro dětského závodníka 100 korun. Registrace jezdců je od 10 do 12 hodin, poté bude možný trénink, závody začínají ve 13.00. Závod se koná za jakéhokoliv počasí.

Denisa Součková, Kateřina Němcová, 2.B

Vyprovodí zimu, spálí smrťačku a ženicha

Ukončení zimy se uskuteční v podobě vynášení smrťačky v neděli 6. dubna v Suchovršicích. Začátek je ve 14 hodin u horní lávky, odkud se smrťačka ponese průvodem až k dolní lávce, kde nastane spálení „smrťačky a jejího ženicha". Průvod bude doprovázet vůz tažený koňmi a živá hudba. V 15.00 v místní restauraci vystoupí loutkové divadlo z Jaroměře, vstupné je dobrovolné.

Anna Kociánová, 2.A

Ukážou eleganci doby R. A. Dvorského

V letošním roce si připomínáme 115. výročí narození R. A. Dvorského. K tomuto výročí uspořádalo Městské museum ve Dvoře Králové nad Labem výstavu dobového oblečení, doplňků a textilií, které můžete vidět do 4. května. Součástí výstavy jsou osobní předměty a fotografie o zakladatelích členky doprovodného tria Sester Allanových, paní Věry Kočvarové. Také muzeum umožní návštěvníkům nahlédnout do skříní a zásuvek vokálního tria Sester Havelkových. Více informací najdete na stránce www.mudk.cz.

Pavlína Petrová, 2.B

Zajděte si na představení Dámská hnízda

Improvizované představení Dámská hnízda se bude konat v úterý 8. dubna od 19 hodin v UFFU. Ostrý humor Ester Kočičkové a Simony Babčákové, který nectí žádné tabu a nedá se nazvat laskavým, vás bude šokovat, ale při tom budete brečet smíchy. Jde o improvizaci, takže každé představení je originální. Ani nemůžete tušit, jestli to bude komedie nebo tragédie. Jedinou jistotou je, že stejný večer už nikdy nezažijete.

Šárka Venclíková a Michaela Málková, 2.B

Chystá se velikonoční jarmark v Hostinném

Město Hostinné uspořádá druhý velikonoční jarmark, který se bude konat 5. dubna od 9 do 16 hodin ve Františkánském klášteře. Přijede mnoho zručných řemeslníků a bude i několik dílen s praktickou ukázkou řemesla. I pro malé děti se tu něco najde, například dílničky.

Eliška Kovářová, 2. B

TS Oliver řádil v Chrudimi

V sobotu 22. března se v Chrudimi konala soutěž Taneční skupina roku, které se v několika kategoriích ať už podle věku, nebo podle stylu tance zúčastnila vrchlabská skupina TS Oliver. Z Oliveru se zúčastnily děti v Show dance, junioři ve Street show, dospělí v Eda show, Freestyle a Show dance. Od porotců obdrželi nejlepší hodnocení dospělí se svým Show dance s názvem Austin Powers. Dne 20. dubna se opět vydají do Chrudimi, kde se uskuteční mistrovství Čech.

Anežka Nosková a Štěpánka Tauchmanová, 2.B

Pozůstatky budov textilního průmyslu z města mizí

V současné době v Červeném Kostelci probíhá demolice správní budovy Tepny a bývalé ubytovny „Tanvald". Z tohoto důvodu je přilehlé parkoviště uzavřené na předpokládanou dobu dva měsíce. Na uvolněné místo se zatím žádná výstavba neplánuje.

Silvie Šindlerová a Zdeňka Peterová 2.B

Třetí battle 
v Náchodě byl jízda

Velké množství tanečníků stylu street dance se v sobotu 29. března sjelo do Náchoda, kde probíhal třetí ročník pravidelného battlu. Před battlem proběhl workshop se slavným tanečníkem z Ruska Mullou Zeuvem. Byla zde úžasná atmosféra a porota v battlu rozhodla opravdu pro ty nejlepší. Těšíme se příští rok!

Zdeňka Rutarová, 2.B

Přednáška na obchodní akademii

Dne 24. března jsme měli přednášku s redaktorkou Krkonošského deníku Miroslavou Kameníkovou. Akce byla připravena pro studenty 2.A a 2.B. Paní redaktorka vyprávěla o provozu novin a práci redaktorů. Dozvěděli jsme se, kolik redaktorů pracuje v Krkonošském deníku, rozdala nám noviny, abychom do nich mohli nahlédnout a poté nám je ponechala. Vytvořila s námi dvě skupinové fotky. Přednáška se nám líbila a doufáme, že nebyla s paní redaktorkou poslední.

Petra Hrobařová a Tereza Gajdošová, 2.A

Připomenou si úmrtí Ježíše Krista

Dne 14. dubna si miliony lidí po celém světě budou připomínat úmrtí nejvlivnější osobnosti, která kdy žila – výročí smrti Ježíše Krista. V Trutnově bude slavnost probíhat na Bojišti, v Sále Království Svědků Jehovových od 19.30 hodin. V krátké přednášce se dozvíte, kdo Ježíš byl a jaký význam měla jeho smrt pro lidstvo. Na tuto událost je zvána široká veřejnost. Vstup je zdarma.

Barbara Hlušičková, 2.A

Josefovská zábava trvala do ranních hodin

V restauraci U Kaiserů se v sobotu 22. března konala Josefovská zábava. Začátek akce byl ve 20 hodin, vstup byl symbolických 60 korun. K poslechu hrála místní kapela Duo Arnika, která se může pyšnit přezpívanými českými písněmi. Všichni účastníci této akce odcházeli domů v brzkých ranních hodinách s dobrou náladou.

Kristýna Malá a Nikola Patková, 2.A

Jaro přivítají vhozením smrtky do Úpy

Přivítání jara se koná v neděli 6. dubna od 15 hodin v Uffu. Nejprve vystoupí žáci Základní umělecké školy Trutnov v doprovodu hudebního souboru. Po skončení programu se vydá průvod směrem ke kinu Vesmír, kde lidé přivítají jaro vhozením smrtky a smrťáka do řeky Úpy. Vystoupení a průvod po nábřeží ke kinu si můžete užít zcela zdarma.

Petra Juhászová a Žaneta Karlová, 2.A

Na Střelnici zahrají komedii Můžu k tobě

Zveme vás na komediální divadelní představení divadla Artur Můžu k tobě. Koná se ve středu 9. dubna od 19 hodin v sále Střelnice. V režii Vojtěcha Nouzáka se představí například Lukáš Langmajer, Michaela Kuklová, Barbora Mottlová, Veronika Nová nebo Miroslav Šimůnek. Vstupné je od 200 do 300 korun.

Hana Indráková, 2.A

OA Trutnov, Deník vyučuje

ZA 2. A se přednášky zúčastnili: Kristýna Bejrová, Tereza Gajdošová, Barbara Hlušičková, Petra Hrobařová, Marek Hübl, Eliška Illnerová, Hana Indráková, Petra Juhászová, Veronika Juklová, Žaneta Karlová, Tomáš Kaválek, Anna Kociánová, Darek Konopáč, Pavlína Koubová, Andrea Kozáková, Kristýna Malá, Martin Mervart, Nikola Patková, Jan Seneta, Denisa Sušková, Kristýna Šafková a Jakub Tyl.

OA Trutnov, Deník vyučuje

ZE 2. B si přednášku poslechli: Eliška Kovářová, Kateřina Kraibichová, Michal Kriegler, Jiří Lamač, Michaela Málková, Nguyen Van Tu, Zdeňka Peterová, Pavlína Petrová, Tereza Pitrmucová, Zdeňka Rutarová, Gabriela Sedláčková, Denisa Součková, Silvie Šindlerová, Eva Štefanová, Štěpánka Tauchmanová, Šárka Venclíková, Aleš Vlk, Kateřina Vrbová, Kateřina Němcová, Žaneta Hrdinová, Anežka Nosková, Ondřej Chráska a Jan Matouš.