Mykologové se přesto nevzdali a uspořádali dvě výstavy. První se konala v uplynulých dvou dnech v úpickém Městském sále. Tamní mykologický klub už měl pauzu v loňském roce z toho důvodu, že bylo hub také málo. Nakonec se však letos podařilo nakupit sto osmdesát druhů.

„Ale jen proto, že nám pomohli kolegové z Broumova, kteří přivezli asi sto padesát kousků. Dát do kupy expozici, když jsou houby, není žádné umění. Když nerostou, je to však trochu dobrodružství,“ poznamenala členka zdejšího mykologického klubu Marie Pospíšilová. Aby pořadatelé zaplnili všechny plochy výstavní místnosti, vypomohli si také vystavením modelů hub, vyrobených kdysi Stanislavem Lánským.

Bedlovnice zlatá i bělostný křemenáč

Kromě již proslulé bedlovnice zlaté, která roste v nalezišti u Bohuslavic, je letošní raritou této výstavy křemenáč bělostný. „Ale abych řekla upřímně, lidem je úplně jedno, jak se křemenáče nebo jiné hřibovité houby jmenují. Je pro ně podstatné hlavně to, že jsou to druhy, které si s ničím jedovatým nespletou,“ poznamenala houbařka Marie Pospíšilová, která je známá skvělými výrobky v octě.

Rozeznávat některé druhy hub je někdy obtížné i pro odborníky. I oni občas sáhnou po atlase. „Například pavučinců je opravdu hodně a jsou si hodně podobné. Když večer zčernají, dají se pak poznat už jedině podle výtrusů,“ prozradila postupy znalců Pospíšilová.