Pracovníci zahrady zásah provedli ve spolupráci s veterinárními odborníky z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (IZW) Berlin. Zoo Dvůr Králové s nimi spolupracuje mnoho let, prováděli tu například pravidelná ultrazvuková vyšetření nosorožců a slonů.

„Samec Suni byl v naší zahradě odchován v roce 1980 jako 1. severní bílý nosorožec narozený v zajetí. Jeho semeno bylo ihned přepraveno do Berlína, kde bude uschováno pro budoucí možné použití, kterým je buď umělé oplodnění samice, nebo jejího vajíčka,“ vysvětlila Jana Myslivečková z odboru propagace.

Moderní technologie dnes umožňují, podobně jako u lidí, odebrat z vaječníku vajíčko, oplodnit ho mimo tělo samice a umístit případně do těla náhradní matky, která mládě odnosí. „Náhradní matkou by se mohla stát například samice příbuzných nosorožců tuponosých jižních, kteří se dnes v přírodě poměrně dobře rozmnožují a jejichž početnost se pomalu zvyšuje,“ informovala Myslivečková.

Kvůli odběru byl Suni uspán. Toho využili veterináři a ošetřovatelé k dalším zákrokům a vyšetřením. V narkóze mu byly odebrány vzorky krve a dalšího genetického materiálu. Také bylo třeba zkrátit Sunimu přerostlý roh.