Poutní bohoslužbu pod širým nebem celebrovali biskupové z Polska, Čech i z Německa. Hlavním celebrantem mše svaté byl německý biskup Wolfgang Ipolt z diecéze Görlitz. Úvodním slovem přivítal účastníky místní legnický biskup Andrzej Siemieniewski. Na závěr mše svaté si vzal slovo také královéhradecký biskup Jan Vokál a eparcha wroclawsko-koszalinský Włodzimierz Juszczak.

Biskup Jan Vokál, který vedl mši na Sněžce, vystudoval kybernetiku na ČVUT a dvacet let působil ve Vatikánu.
Královéhradecký biskup zaváděl ve Vatikánu internet

Svatovavřinecké poutě na Sněžku se účastnili také bývalý prezident Václav Klaus a jeho syn Václav, starostové či místostarostové krkonošských obcí a měst v čele se starostkou Pece pod Sněžkou Ilonou Karlíkovou, hejtman Libereckého kraje Martin Půta nebo členové Horské služby ČR s náčelníkem René Mašínem a zástupci Krkonošského národního parku.

Pouť na Sněžku se koná každoročně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i Krkonoš. Jméno svatého Vavřince také nese dřevěná kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.

Bývalý prezident Václav Klaus při Svatovavřinecké pouti na Sněžce.
Klaus o své kauze: Jsou to covidovské hrátky. Objasnil nákup bytu v Černém Dole

Poutníci na Sněžku vyrazili ráno z několika směrů a kolem 11. hodiny se hlavní proudy potkaly u Slezského domu v Obřím sedle. Poutníci přicházeli z české i polské strany.

Svatý Vavřinec se narodil ve 3. století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

Bývalý prezident Václav Klaus při Svatovavřinecké pouti na Sněžce.
VIDEO: Klaus dostal na Sněžce nabídku na kachlová kamna, pochválil návštěvnost