Výstava láká pěstitele jiřinek, mečíků a růží, kteří ukazují to nejhezčí, co jim letos vyrostlo. Nejatraktivnější rostlinky oceňují pořadatelé - udělili pět pohárů za expozice a patnáct medailí za nejhezčí květiny. Mezi oceněnými se objevili i tradiční účastníci Světa květin a dlouholetí pěstitelé Vladimír Nedeliak z Horního Lánova a Jaroslav Loufek z Trutnova.

Nedorazili ale úplně všichni milovníci okrasných rostlin. Zejména ti starší (důchodci) se neúčastní ze zdravotních důvodů, už nemají sílu se věnovat zahradničení. U dalších stoplo účast na tradiční akci počasí. „Na Trutnovsku to je ještě docela dobré, ale jsou oblasti, kde není voda. A rostliny potřebují dostatek vody. Na květech nebo výší stonků je zřetelně poznat, kdo může zalévat hodně, a kdo jen omezeně,“ vysvětluje za pořadatele Miloslav Kotas z Českého zahrádkářského svazu.

Svět květin přitahuje i pozornost laiků, kteří chodí pečlivě vypěstěné rostlinky obdivovat. A také nakupují kytky a zahradnické doplňky pro byt a zahradu ve stovce prodejních stánků. Koupit lze vše, co souvisí s pěstováním rostlin, včetně nářadí.

V areálu jsou rovněž citrusáři, včelaři, houbaři a chovatelé drobného zvířectva. Program pro celé rodiny dotváří koncerty a stánky s občerstvením.

Trutnovský festival okrasných rostlin a zahrádkaření je nejstarší všelidovou akcí ve městě. Tisíce kytek zpravidla přitáhnout pět až sedm tisíc návštěvníků.

Letošní Svět květin je otevřený dnes i zítra do 19 hodin.