Pěstitelská výstava spojená se zahrádkářským prodejem našla opět útočiště u Speciální školy v Horním Starém Městě. Již tradiční 37. ročník výstavy Svět květin pořádala o uplynulém víkendu organizace Českého zahrádkářského svazu Trutnov.

Bylo co obdivovat

Téměř osm tisíc návštěvníků prošlo letos výstavním areálem a měli tak možnost na jednom místě spatřit například nádherné květy jiřin, gladiol, růží a dalších květin od českých pěstitelů. Dále zde byly k vidění subtropické a tropické rostliny, fuchsie atd.

Nikdo odsud neodcházel s prázdnou, lidé využili možnosti k nákupu nejen nádherných rostlin všeho druhu, ale také potřebných věcí pro jejich pěstování, a to jak na zahradu, tak i do bytu.

Opět se na výstavě představili chovatelé drobného zvířectva, včelaři, mykologové a prostor zde dostali i lesníci, ochranáři Krkonoš či zástupci Zoo Dvůr Králové. Poprvé bylo součástí výstavy také Zahradnictví Mečíř. Svůj stan tu měli tradičně i mladí aranžéři květin ze Zahradnické školy Kopidlno.

Manželé Vrbovi z Trutnova už ani nepočítají, pokolikáté Svět květin navštívili: „Pokud to bylo možné, vždy jsme přijeli. Však se také naše zahrádka každoročně rozrůstá o květiny a keře z této výstavy." Letos si odsud odváželi kromě hezkých zážitků z prohlídky také dvě kanadské borůvky.

Rajatos a Yvona

„Každý rok zde pořádáme soutěž o nejhezčí mečíky a jiřiny. Letos porota vyhodnotila jako nejhezčí expozici mečíků vystavovatele Vladimíra Domského ze Svobodné Vsi u Ústí nad Labem. Nejkrásnější mečík nese jméno Rajatos a patří Libuši Jampílkové z Jičína. Celkem pořadatelé napočítali 470 exponátů gladiol. Jiřinkovou expozici vyhrál Vladimír Nedeljak z Lánova, obhájil tak své loňské prvenství. S nejhezčí jiřinou jménem Yvona se přijel do Trutnova pochlubit Stanislaw Lipień z Polska," seznámil nás s výsledky soutěže Miloslav Kotaz, předseda ZO Českého zahrádkářského svazu Trutnov a dodal, že jiřinky zaplnily na výstavě 220 váz.

Také trutnovští Citrusáři zde měli svoji expozici subtropických a tropických rostlin, citrusů, včetně nových odrůd. Návštěvníci si mohli koupit roubované citrusy a poradit se, jak je pěstovat.

Eva Veselá