Akce se koná symbolicky na česko-polské hranici, kde před více než čtyřiceti lety došlo k několika tajným setkání představitelů opozice tehdy totalitních zemí Polska a Československa.

„Loni jsme na Malé Úpě otevřeli disidentskou stezku, která setkání na zelené hranici připomíná. Letos, v roce oslav 30. výročí sametové revoluce, se chceme také věnovat událostem, které předcházely pád totalitních režimů v zemích sovětského bloku. Konkrétně v debatě, kterou bude moderovat Petruška Šustrová, se budeme aktivních účastníků ptát, jaká byla z jejich pohledu polská a československá cesta ke svobodě,“ vysvětluje Eva Hrubá, ředitelka neziskové organizace Paměť Krkonoš, která společně s obcí Malá Úpa celou akci pořádá.

Debaty a kulturní program se budou odehrávat v Galerii Celnice a v sále Hotelu Hořec na Malé Úpě. „Máme radost z toho, že se do akce zapojí i trutnovští divadelníci, kteří speciálně pro tuto příležitost nastudovali hru Václava Havla Audience. K dispozici bude také čerstvě vydaná publikace, která formou komiksu vypráví příběh disidentských setkávání v Krkonoších,“ dodává Hrubá.

Akce Svoboda na hranici se ale neohlíží jen do minulosti. „Chceme návštěvníkům umožnit, aby se i v našem kraji setkali se současnými zajímavými osobnostmi, jako je například generál Armády ČR Petr Pavel. Proto jsme ho pozvali na debatu. Mít možnost diskutovat o palčivých problémech současnosti je prostě potřeba,“ připomíná starosta Karel Engliš.