Oranžérie byla postavena v letech 1831 až 1835. Její celková oprava vyjde zhruba na 16 milionů korun, což z celé akce dělá jeden z největších sychrovských projektů v posledních letech. Část nákladů pokryla dotace z takzvaných norských fondů, část byla uhrazena ze státní dotace. V nákladech je započítáno například i vybudování nového zásobování oranžerie vodou, protože staré rozvody už nefungovaly.

Nový kabát dostane budova podle archivního průzkumu. „Dříve to byla spíše zimní zahrada a tento charakter se ji snažíme navrátit. Kromě toho by se tam měla nacházet také kavárna,“ popsal záměr Kadlec. S oranžerií se počítá pro pořádání koncertů, výstav nebo tematických večerů. Rekonstrukce bude dokončena ještě letos, první turisté se do oranžerie podívají v příští sezoně.

Sychrovský zámek chystá však brzké době další velké projekty. Na podzim připravuje rehabilitaci dubové aleje pod Lipankou, která vyjde na 2,5 milionu korun. „V plánu máme také velký projekt na rekonstrukci zámeckého parku podle archivních dokladů. Snad stihneme zažádat o dotace ještě do podzimu,“ řekl Kadlec. Opravit se na Sychrově chystají i takzvaný Arturův hrad, což jsou dvě kamenné věže stojící před oplocením areálu.

Oplocení areálu je pak samostatnou kapitolou, litinové a kamenné ploty už dávno nejsou v nejlepším stavu. „Dokonce již v historických časopisech z 20. let minulého století jsou zmínky o tom, že knížete Rohana zřejmě zedníci při stavbě šidili. Už tehdy totiž zdi a ploty dožívaly a od té doby se s nimi nic nedělo,“ řekl Kadlec. Obnovení plotů však bude velice nákladné, podle kastelána půjde o projekt za desítky milionů korun.

Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v Česku. V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Jeho sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu založil kníže Kamil Josef Rohan, který také nechal v polovině 19. století původně barokní zámek postavený v letech 1690 až 1693 přestavět do romantické novogotické podoby.

(čtk)