„Věřím, že se to ´české´ prokletí po dlouhé době prolomí a že Čechy konečně porazíme. Bude to ale těžké," podotýká Ľubomír Naštický, který prý vzájemné souboje obou týmu hodně prožívá, a pokračuje: „Slovenský tým má skvělého českého trenéra Vladimíra Vůjtka, který určitě připraví tu správnou taktiku. Spoléhám na celé mužstvo. Jako mladý kolektiv se semkli, a tak doufám, že dojdou až do finále. Navíc máme výborného brankáře Laca, o kterém můj kamarád Miroslav Šatan řekl, že neví, kde se tak dlouho schovával. Daří se mu a snad mu forma vydrží."

Fandí s partou českých kamarádů

Na zápasy slovenského, ale i českého týmu chodí jako správný fanoušek fandit s partou kamarádů do jedné z královédvorských hospod. „Hodně se hecujeme. Někdy se i sázíme, jak utkání dopadne. Na zápas Česko – Slovensko jsme ještě žádné sázky nevypsali, možná to teprve přijde," směje se Ľubomír Naštický, který přiznává, že pokud Slováci vyhrají, bude hodně slavit.

Podle jeho slov nemá slovenský tým v dnešním podvečerním souboji s Čechy o finále co ztratit. „Už splnili cíl a postoupili na olympiádu, hrají o medaile. To Češi se vezou na vlně euforie, vždyť máte ze šampionátu už řadu medailí. Takže oni vyhrát musí, naši kluci můžou," míní Ľubomír Naštický, který má letité hokejové zkušenosti. Kromě toho, že do 18 let aktivně hrál, po příchodu do Čech spolupracoval jako fyzioterapeut s extraligovým týmem Pardubic.

Jeho velkým kamarádem byl i slovenský hokejista Pavol Demitra, který stejně jako čeští hráči Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek tragicky loni v září zahynul při letecké nehodě poblíž ruské Jaroslavle. „Znali jsme se dlouho, přes léto jsme se vídali při různých společenských akcích. Ta čtvrteční vítězství jsou takovou hezkou památkou na všechny tyhle kluky a věřím, že tam shora českému i slovenskému týmu pomáhají. Škoda, že na sebe nenarazíme až ve finále, ale aspoň jeden z týmů tam určitě bude," dodává.

Kdyby slovenský mančaft semifinále vyhrál, přál by si ve finále za soupeře raději Finy. „Ale postoupí Rusové," myslí si Ľubomír Naštický.