K akci se připojil Trutnov, Dvůr Králové, Vrchlabí, Žacléř, Rtyně, Hostinné, ale také Dolní Kalná, Horní Maršov a další.
Vlajka i praporky
Mezi první průkopníky symbolické podpory Tibeťanů patří Informační centra Veselý výlet v Peci pod Sněžkou a Temném Dole. „Tradice se držíme už od roku 2001, kromě vlajek vyvěšujeme i modlitební praporky,“ uvedla Lenka Klimešová.
Stranou nezůstává ani Správa Krkonošského národního parku Vrchlabí. „Tibetskou vlajku vyvěšujeme od roku 2010. Situaci v Tibetu, kde v posledních dnech lidé protestují proti nedodržování svých práv tím nejzoufalejším způsobem, tedy sebeupálením, sledujeme s velkým znepokojením a lítostí,“ konstatoval ředitel parku Jan Hřebačka. „Vyvěšení vlajky vnímám jako nutnost. Jako to to nejmenší, co můžeme udělat.“
„Už si ani nevzpomínám, kdy jsme vlajku vyvěsili poprvé,“ připomněl dlouhou tradici trutnovský starosta Ivan Adamec. „A nejde jen o Tibet samotný. Je to i připomenutí všem našim občanům, že stále existují země, které nejsou svobodné. A že to, co v současné době považujeme za samozřejmé, tak všude a vždy být nemusí. Právo na sebeurčení této části světa vnímáme jako symbolické i ve vztahu k mnoha jiným zemím, kde tomu tak není a o nichž se tolik nemluví,“ doplnil včera dopoledne před městským úřadem, kde vlajku vztyčoval spolu s místostarostou Tomášem Hendrychem.
Proti předchozím letům se ale do symbolické akce nezapojí Jablonec nad Nisou, který v únoru uzavřel smlouvu o partnerství s čínským městem Pej-chaj. A od spolupráce si slibuje, že se místním firmám podaří proniknout na tamní trhy. Město chce také přilákat čínské turisty.
Zájem o bižuterii
„Obchodní spolupráci se podařilo navázat takřka okamžitě, Číňané mají velký zájem o jabloneckou bižuterii. Věřím, že se spolupráce rozvine i v dalších směrech,“ uvedl v únoru po návratu z Asie starosta Petr Beitl. O tom, že se letos město k akci nepřidá, rozhodla mimořádná městská rada, a to na základě informací Okresní hospodářské komory. Kontakty jsou totiž příliš čerstvé.
„Čína je rychle rostoucí ekonomikou, roste tam střední třída, která má velký zájem o evropské zboží,“ řekl místopředseda Svazu výrobců skla a bižuterie Milan Kohout. Jablonečtí výrobci vidí v Číně velký potenciál, představili tam proto reprezentativní kolekci luxusní bižuterie a skla, pro niž chtějí na východě najít odbyt. Podobné zboží tamní obchody nabízejí jen výjimečně. „Už teď nám chodí žádosti o vzorky a dodávky,“ dodal.