Jde o míčovou hru, podobnou tenisu, hranou bez sítě a hlavně, k odpalování míčků se používá bubínek. Jako byste vzali tamburínu, přidělali na ni ucho, navlékli na ruku a můžete začít. Ani s míčem není problém. Ten do tělocvičny nápadně připomíná měkký tenisák, outdoorový je ze surové gumy. A létá pěkně vysoko.
A co to má společného s Krkonošemi? O víkendu se v rekreačním areálu Bret v Prkenném Dole konalo historicky první mistrovství České republiky.
„Jezdím často do Itálie a tam mě s tím přátelé seznámili. A od letošního jara se snažíme to přenést do českého prostředí. Vzniklo několik oddílů, založili jsme národní svaz a máme podanou i přihlášku do mezinárodní organizace," říká Karel Rada z Brna.
Výhodou hry je materiální nenáročnost a možnost provozovat ji v podstatě kdekoliv na rovném povrchu. V tělocvičně, na trávě i asfaltovém hřišti. Počítá se jako tenis, tedy do šesti, v jednotlivých gemech ale nejsou výhody. Na velkém prostoru proti sobě stojí pětičlenná družstva, na menším tříčlenná. Samotný hrací nástroj stojí zhruba pětistovku, běžně koupit se ale nedá. „Pokud by měl někdo zájem, najde na nás kontakt přes stránky www.tamburello.cz," dodává Rada.
V Itálii je hra zcela běžná, s dlouhou tradicí, provozovaná i na poloprofesionální úrovni. Občas až s návštěvou tisícovek diváků.
„Zajímavé to může být pro školy. Tam vidíme velké možnosti. Prostory pro tuhle hru by se určitě u každé z nich našly," dodává další z protagonistů, Zdeněk Langr.
A jak vlastně první domácí šampionát dopadl? První místo a zápis do historie získali Jestřábi Vokovice, stříbro Orli Perná, bronz Tamburello Brno a na pódium se nevešel tým Tamburello Praha. Poslední příčku obsadil domácí Bret. „Dali jsme narychlo dohromady tým a žádný výsledek jsme nečekali. Důležité je ale být u toho, když je tu něco nového," má jasno hostitel Jiří Doležal.