Činí tak i kvůli tomu, že se na Trutnovsku čekají od dnešního odpoledne bouřky se silným deštěm. ČTK to dnes řekl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Meteorologové vydali pro Trutnovsko a oblast Vrchlabí výstrahu před prvním, tedy nejnižším, povodňovým stupněm.

Tání sněhu zvedlo hladinu Labe ve Špindlerově Mlýně v úterý odpoledne až na první stupeň povodňové aktivity, který trval do dnešních 03:00. S nočním ochlazením se tání sněhu zpomalilo a hladina klesla pod úroveň prvního povodňového stupně.

Vzedmutou hladinu Labe zachytila přehrada Labská pod Špindlerovým Mlýnem. U ní vodohospodáři začali od pondělí postupně zvyšovat odtok. Zatímco ještě v pondělí byl odtok pod pěti metry krychlovými za vteřinu, od úterního odpoledne je na zhruba 22 metrech krychlových za vteřinu.

Případné přívaly vody je na horním Labi schopná zachytit ještě přehrada Les Království před Dvorem Králové nad Labem. Od úterního odpoledne do dnešního rána u ní Povodí Labe zvýšilo odtok na více než 24 metrů krychlových za vteřinu. "U přehrady Les Království je hladina dostatečně nízko, na větší přítok je připravena," uvedl Petr.

Podle ranního hlášení Horské služby Krkonoše je na hřebenech hor stále 70 až 110 centimetrů sněhu, na jižních svazích je sníh pouze ve žlabech, závětrných místech a odtrhových zónách. Jižní úbočí Kozích hřbetů a Sněžky jsou téměř beze sněhu. Souvislá sněhová pokrývka je na severních svazích. V Krkonoších nadále platí první nejnižší stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.