Náklady na opravu pětikilometrového úseku se vyšplhají na 46,8 milionu korun. Rekonstrukce je rozdělená do pěti etap, během nichž bude silnice zcela uzavřená. „Dělníci shrnou současný povrch o 10 centimetrů, vyspraví a zpevní podloží a položí dvě vrstvy asfaltobetonu,“ přibližuje rekonstrukci starosta Kohoutova Ladislav Grega.

V Kohoutově na novou silniční komunikaci čekali více než dvě desítky let. Jediná silnice, která skrz obec vede, byla dlouhodobě veřejností označována za jednu z nejkatastrofičtějších v regionu. Proděravělý povrch už nezachraňovaly ani záplaty, kterými se ho silniční správci snažili provizorně snažili opravovat. Znepříjemňovala i návštěvy tradičních lidových řemesel, které se tu každoročně konají.

Silnice v Kohoutově byla podle starosty Ladislava Gregy naposledy rekonstruována v 80. letech minulého století. Metoda opravy však nebyla zvolena šťastně. Tankodrom však letos konečně zmizí, započatý stavební ruch řidiče omezí naposledy.

„Abych situaci v naší obci shrnul slovy jednoho našeho občana: Nejdřív máme díry, pak nám to tu vyspraví a zase hopsáme po hrbolech. Tyhle záplaty, co se u nás předvádějí, to nikam nevede,“ stěžoval si ještě nedávno Ladislav Grega.

Oprava silnice je i jeho vítězstvím. Opakoval, že běhání po úřadech a poslouchání planých slibů ho už unavovalo. „Po opravě budeme konečně ve světě. Pohodlně dojedeme na hlavní tah do Dvora Králové a dalších měst,“ pochvaluje si.