Síla valící se od polských hranic byla obrovská, město se ale nevzdávalo. Lidé postavili barikády a i když šance na úspěch byla mizivá, důrazně tak vyjádřili postoj k začínající okupaci.

Bagr pod viaduktem

„Sovětské tanky kolem města prorazily hlavní barikády, zejména největší v Libči a jsou připraveny k postupu do Trutnova," psal 22. srpna deník Pochodeň. „Je tam lom, odtamtud někdo vzal bagr a postavil ho na silnici, přímo pod zdejší viadukt,. Trvalo pak dlouho, než se tankům podařilo projet," vzpomíná Josef Hetflejš ze Žacléře.

Kolona vozidel se na Trutnov valila i z druhé strany, přes Babí. „Asi kilometr za Žacléřem jsme přes cestu pokáceli několik stromů. Bylo to tvrdé dřevo a vozidla stála až ke Královci. Nikdo v té dlouhé řadě totiž neměl motorovou pilu, tak to vojáci řezali ručně," dodává Josef Hetflejš.

A vzpomíná ještě na jeden dramatický okamžik. „Byl jsem svědkem, jak tank najel do barikády pod viaduktem u dnešního Autostylu. Mysleli si, že v klidu projedou, ale zátarasa byla z hořících pneumatik a dostat se na druhou stranu se posádce nepovedlo. Vozidlo začalo hořet, tak museli rychle vyskákat ven."

Velké napětí

V Trutnově tak v následujících dnech panovalo velké napětí. „Na všech stranách hoří velké fatry, ve veřejnosti vládne velká nervozita, kterou nelze již zvládnout. Stovky malých dětí je kolem svrženého tanku a s nimi asi tisíc lidí. Každou chvíli mají přijet tanky," píše se v Pochodni z 23. srpna.

Ani v dalších dnech a týdnech odpor obyvatel neustával. „Trutnov je označen polským velením (síly Poláků byly rozloženy na Bojišti) jako nejostřeji vyhraněné místo v kraji," zaznamenal historik Antonín Just ve své knize Trutnov známý neznámý.

Krajský národní výbor rozhodl o omezení nákupu potravin

S příchodem vojsk začaly v regionu vycházet i mimořádné tiskoviny, jednou z nich byla také Královédvorská svoboda. Ta ve svém prvním vydání vedle provolání odsuzujících okupaci informuje i o omezení nákupu potravin.

„Podle rozhodnutí VČ KNV Hradec Králové bude se až na další možnosti vydávati spotřebitelům jednorázově toto množství potravin:
2 kg mouky, 1 kg cukru, 1/2 kg rýže, 1 kg masa neb uzenin, 1/2 kg sádla, 1/4 kg tuku, 5 kusů vajec, 1 kus mýdla, 2 kusy mýdlových prášků, 5 kusů polotovarů, 1 balíček koření, 5-10 dkg kávy, 1 balíček cigaret.
U benzinových stanic budou přednostně zásobována vozidla potravinářského průmyslu a obchodu, sanitní vozy, veřejné bezpečnosti, stranických orgánů, národních výborů, cizích státních příslušníků na předložení pasu neb propustky, lékařů na lékařský průkaz a okupačních vojsk, pokud by o to požádala.

Žádáme spotřebitele o ukázněný odběr, bez nátlaku na prodejny."

Že nařízení takzvaného Nákupu do jedné ruky nebylo bezdůvodné, potvrzuje zpráva z 26. srpna v Krkonošské pravdě: „Za čtyři dny se prodalo čtyřikrát víc chleba, než činí průměr čtyř dnů kdykoliv v nedávné minulosti."