„Svým zpěvem dávají najevo, že Krkonošemi pouze neprotahují, ale obhajují své hnízdní okrsky,“ upozornil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný a dodal, že v minulých dnech do Krkonoš přilétli skřivani polní a drozdi zpěvní.

Drozd se objevil už před týdnem

„První letošní pozorování drozda zpěvného máme zaznamenáno z pátku minulého týdne,“ přiblížil Jakub Šimurda ze Správy KRNAP. „Tito tažní ptáci, kteří přiletí z jihozápadu, nejčastěji ze Středomoří, o sobě nejprve dají vědět zpěvem. Začnou obhajovat své hnízdní okrsky a tvořit páry. Za několik dnů již budou sedět na snůšce,“ dodal odborník Šimurda.

Stejně tak na příchod jara reagují i ptáci, kteří v Krkonoších přezimují. Běžné je v tyto dny zaslechnout pískání brhlíka lesního, tokání drozda kvíčaly nebo houkání hrdliček zahradních.

Atrakcí pro milovníky ptactva i pro ornitology bude jarní tah ptáků. „Až odtaje led z volných vodních ploch, z jezer a rybníků, bude ideální příležitost pozorovat ptáky, kteří přes Krkonoše jen protahují. Loni se nám takto podařilo pozorovat i potápku roháče či poláka velkého,“ upřesnil Šimurda. Stejně jako ptáci, tak i ježci, kteří byli po celou zimu v péči kolegů z Útulku pro hendikepovaná zvířata Správy KRNAP ve Vrchlabí, cítí přicházející jaro. „Dvě desítky ježků, o které jsme se starali, už vnímají, že se venku otepluje, a šijí s nimi všichni čerti. Už by chtěli ven,“ říká Ondřejka Bachtíková, pracovnice Útulku.

Jejich vypouštění proběhne až ve druhé půlce května, kdy už bude i příroda v rozpuku a ježci v ní pak snáze najdou svou kořist.

Vítání ptactva bude opět dvakrát

„Milovníci ptactva se mohou těšit na tradiční akce, které pořádáme pro veřejnost. Vítání ptačího zpěvu proběhne 28. dubna v zámeckém parku a 5. května u rybníka u letiště,“ pozval na akce Radek Drahný.