Správa Krkonošského národního parku uzavřela úsek od kapličky do Obřího sedla v pondělí poté, co pod tíhou sněhu praskl mostek u Trkače na jihozápadním svahu Sněžky. Vede přes Rudný potok. „Prolomené byly oba nosní pilíře,“ uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný.

KRNAP původně oznámil, že opravy potrvají několik týdnů a uzavřou na delší dobu frekventovanou cestu na Sněžku. Po rychlé domluvě a spolupráci mezi radnicí v Peci pod Sněžkou a vedením národního parku se podařilo bleskově zareagovat a výrazně urychlit proces opravy.

Do Rudné rokle ve čtvrtek ráno vyrazili pracovníci Technických služeb města Pec pod Sněžkou a prolomenou lávku opravili. Do místa, kam vede úzká horská cestička, se nelze dostat jinak než pěšky. Materiál i nářadí tam proto museli vynosit. „Od Slezského domu jsme nesli na ramenou až k Trkači dva trámy, dvě fošny a hlavně také nářadí,“ popsal Ivan Balcar z Technických služeb Pece pod Sněžkou. Ocenil pomoc Luční boudy a Horské služby Krkonoše.

Nevydržel. Dřevěný mostek v Obřím dole v Rudné rokli na jihozápadním svahu Sněžky prasknul pod náporem sněhu.
Krkonošský národní park uzavřel cestu Obřím dolem na Sněžku

„Lávka se prolomila pod obrovskou tíhou sněhu. Je umístěná v lavinové oblasti,“ dodal Balcar. Mostek se nachází ve spodní části lavinového pole nazvaného Krakonošova rukavice a jeho zatížení sněhem je skutečně značné. „Pokud bude i v dalších letech tolik sněhu jako letos, je dost pravděpodobné, že se bude situace opakovat. Tak obrovskou tíhu sněhu nic neudrží,“ konstatoval Balcar.

Strážci národního parku postavili nový mostek u Trkače, u historické vodárny pro Sněžku, před dvěma lety.

„Chtěli jsme, aby byla cesta Obřím dolem na Sněžku pro lidi co nejdříve přístupná. Jsme rádi, že se to ve spolupráci se Správou KRNAP podařilo takhle rychle,“ řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. 

Odvolání zákazu vstupu na výstupovou cestu Obřím dolem znamená, že tudy může v sobotu projít charitativní pochod Na Sněžku pro Evču. Koná se na podporu šestnáctileté Evy Mrázkové z Prahy, která loni prodělala onemocnění zlatým stafylokokem a přišla o obě nohy pod kolenem. „Je dobře, že spolupráce mezi městem a Správou KRNAP dobře zafungovala, a lidé tak můžou cestu znovu využívat,“ poznamenal Ivan Balcar.

Havarijní stav skončil, cesta Obřím dolem na Sněžku má nový mostek
Havarijní stav skončil, cesta Obřím dolem na Sněžku má nový mostek

„Pro nás znamenalo uzavření přístupové cesty na Sněžku obrovskou komplikaci. Ale díky velké solidaritě byl mostek opraven. Velké díky patří panu starostovi Alanu Tomáškovi a Technickým službám města Pec pod Sněžkou,“ ocenil Jaroslav Petrouš z Nadačního fondu KlaPeto, který sobotní akci organizuje.

Loni se jí zúčastnily dva tisíce lidí. Vybralo se 1,2 milionu korun, které Nadační fond KlaPeto rozdělil mezi 22 postižených dětí. Horští nosiči Petr Mazal a Milan Marhan letos vynesou na Sněžku vozíčkáře. Průvod účastníků vyjde v 9 hodin z parkoviště vedle kapličky v Peci pod Sněžkou. Ve 12 hodin začne v horní části parkoviště hudební festival HandicapFest, při kterém vystoupí řada kapel, mimo jiné The Tap Tap nebo František Nedvěd.

Na Sněžku se letos půjde pro Evu. Po vážné nemoci přišla o nohy.
Na Sněžku se letos půjde pro Evu. Po vážné nemoci přišla o nohy