Skvělý úlovek se podařil členu Východočeské pobočky České astronomické společnosti a spolupracovníkovi úpické hvězdárny Zdeňku Bardonovi. Jeho snímek „Milky Way above Danish 1,54 m telescope“ z astronomického komplexu Evropské jižní observatoře (ESO) na La Silla v Chile zaujal vedení ESO natolik, že jej vybralo do tiskové zprávy Planet Population is Plentiful na svých webových stránkách (www.eso.org). Zdeněk Bardon z Rasošek je tak prvním Čechem, kterému se něco podobného povedlo.

Jak je to se stínem Mléčné dráhy?

Právě tento rok organizace ESO slaví 50 let od založení. A observatoř na La Silla v Chile byla první, kterou tato mezinárodní organizace vybudovala.

„Snímek vznikl v podstatě náhodou. Autor jej pořídil při chvíli volna na své pracovní cestě za technickou obhlídkou dánského dalekohledu, jehož rekonstrukci jeho mateřská firma Projectsoft HK realizuje. Zdenek Bardon se vybral do temných míst za kopule, aby si v praxi ověřil, že jsou na světě opravdu místa, kde je možno spatřit svůj vlastní stín vržený světlem Mléčné dráhy. S sebou si vzal malý fotoaparát Nikon D-700 s objektivem Nikkor 14-24/2,8 a přenosnou montáž Astrostack. Výsledný snímek je pak kompozicí tří třistasekundových expozic,“ vysvětluje ředitel úpické hvězdárny Marcel Bělík. A jak je to s tím stínem? „Svit Mléčné dráhy sice nestačil na to, aby byly vidět stupnice na objektivu, stín ovšem opravdu vrhala. Je velká škoda a to nejen pro astronomy, že tak dokonale temnou oblohu s mračny malých hvězdiček a úžasným svitem Mléčné dráhy, lze vidět snad jen v Chile a ne v Čechách,“ dodává.

„Je to unikátní místo ve výšce 2500 metrů nad mořem. S absolutně čistou oblohou, kde je 300 jasných nocí v roce,“ říká autor snímku Zdeněk Bardon. „Dalekohled byl postavený v roce 1978 a jeho řídící systém je těsně před smrtí. Proto nyní pracujeme na instalaci nového. Jsme možná jediná firma v Evropě, která se nebojí jít do rekonstrukcí starých dalekohledů. Máme jich za sebou už deset,“ doplňuje.

Práce na rekonstrukci již běží několik měsíců a v březnu započne samotná instalace systému. Na červen se těší především astronomové, protože když vše půjde podle plánu, tak dalekohled započne zkušební provoz. „Rekonstrukce se netýká pouze kompletního řízení dalekohledu, ale také CCD kamer, autoguideru, kopule, meteorologické stanice a dalších nezbytných součástí observatoře. Dalekohled ve svém druhém životě bude sloužit nejen dánským, ale především českým astronomům. Bude to převážně Oddělení meziplanetární hmoty, skupina Asteroidy, pod vedením RNDr. Petra Pravce. Zajímavostí pak jistě je to, že dalekohled se bude ovládat dálkově přímo z observatoře v Ondřejově,“ přibližuje detaily ředitel úpické hvězdárny Marcel Bělík.

Češi zvládnou také náročné technologie

„Pro naše odborníky je to unikátní příležitost. Jezdit do Chile je náročné a v současné době na to peníze nejsou. Česká strana proto zaplatila rekonstrukci elektroniky a na oplátku získá možnost pozorování. Na dálku mohou dalekohledu zadávat cíle, získávat fotografie a ty zkoumat. Zařízení je podstatně větší, než ondřejovská skupina používá dosud. A taky je to příležitost ukázat, že nejsme žádná banánová republika, ale zvládneme i špičkové technologie,“ podotýká Zdeněk Bardon.