Několik obcí na Trutnovsku může zasáhnout společný návrh ministerstva životního prostředí a zemědělství. Ta v uplynulých dnech představila seznam lokalit určených pro potenciální výstavbu nových přehradních nádrží, jež by mohly být budovány v horizontu padesáti až sta let. V případě klimatických změn by měly zajistit dostatečné zdroje povrchové vody, ale zasaženým vesnicím či městům by mohly způsobit komplikace. Například v podobě stavebních uzávěr, poklesu cen některých nemovitostí a případně i omezenou prodejností majetku.

Na Trutnovsku se objevila myšlenka na vybudování vodních nádrží Fořt a Babí. Teoreticky by ta první zasáhla obce Černý Důl, Rudník, Prosečné a Lánov. V druhém případě by se jednalo o část Trutnova. Nutno podotknout, že obě vodní nádrže jsou zařazeny do tzv. kategorie B, u níž se budou možnosti pravidelně vždy jednou za šest let aktualizovat a přezkoumávat.

Babí je v seznamu snad nedopatřením

Miloslav Diviš, vedoucí odboru životního prostředí na trutnovské radnici k myšlence postavit na Babí přehradu řekl: „Myšlenka je stará již několik desetiletí, vznikla dokonce možná už za první republiky. V současném seznamu zůstala spíše nedopatřením.”

Podle Divišových slov by bývalo bylo vhodnější ji vyřadit, a to z mnoha zásadních důvodů. „Přehrada figuruje v seznamu území chráněných pro akumulaci povrchových vod, ale plocha nádrže by přitom byla pouhých 59 hektarů a rovněž její objem by byl s ohledem na mělké údolí nevýznamný. Přítok uvažované přehrady má tak malý průtok vody, že v létě by výpar vody mohl snadno převýšit její přítok do nádrže. V této lokalitě navíc nejsou povodně, přehrada tedy není nutná ani z tohoto důvodu,” vypočítal důvody proti Diviš a dodal: „Vodních zdrojů má Trutnov dostatek a zádrž vody v této lokalitě není potřebná ani pro účely zavlažování polí. Z důvodu malého přítoku by tu neměla smysl ani vodní elektrárna.”

V příštích sto letech se tak podle Diviše na Babí přehrada zcela určitě budovat nebude.

Voda by zaplavila Lázně Fořt

V případě vodní nádrže Fořt se mohou o osud z hlediska rozvoje obávat přilehlé obce. „Problematiku dnes otevřeme na veřejném zasedání zastupitelstva, ale spíše proto, abychom se pobavili, zda a jak budeme na návrh z ministerstev reagovat,” uvedl včera starosta obce Prosečné Jiří Bachtík.

Zároveň však dodal, že se eventuální výstavba přehrady Fořt obce nikterak nedotkne. „Byla by vybudována v sousedním území, vůbec ne na našem katastru. To, že za kopcem vznikne přehrada, pokud bude, místním lidem nijak nevadí. Jsou zvyklí vnímat různé záměry. Už se o podobných mluvilo v minulosti, když šlo o plánovanou přehradu Vestřev. Pak vše utichlo a stavět se nebude,” dodal starosta, který osobně nevěří, že k vybudování nádrže dojde.

Největší obavy panují podle slov starosty Aleše Malocha v Rudníku. „Z těchto plánů nemáme vůbec žádnou radost. Podle toho, co máme k dispozici, by část naší obce Lázně Fořt úplně zanikla. Navíc by byla také byla voda ve třetině podniku Avon. To by znamenalo ztrátu zaměstnání pro mnoho lidí nejen od nás, ale také z okolních obcí,” poznamenal starosta.

„O záměrech ministerstev jsme sice dozvěděli už v březnu, kdy jsme byli pozváni na Krajský úřad v Hradci Králové. Tam se zástupci dotčených obcí k věci vyjadřovali. Ale od té doby je ticho po pěšině. Nikde se nás na nic neptá, nikdo po nás nic nechce,” dodal starosta, který se velmi obává budoucnosti.

„I když je přehrada Fořt zařazena do kategorie B, může hrozit, že zhruba v roce 2015 bude muset být území nádrže, která má zasáhnout zhruba sto hektarů půdy, zahrnuto do územních plánů. To by znamenalo, že to rozvoj Rudníku může ohrozit. Stavební uzávěra by určitě kromě problémů ve zmíněném závodě, zcela omezila případný rozvoj v Lázních Fořt. Přitom by se časem mohl objevit investor, který by lázně, zaniklé v roce 1930 obnovil a zvelebil. Je tam celá řada stylových domů,” vysvětlil Aleš Maloch. Zastupitelstvo obce zatím záležitost projednávat nebude.

Pokud však bude obec vyzvána, aby se k nádrži vyjádřila, vydá zásadní stanovisko. Počítá v této souvislosti i s podporou zvenčí. „V rámci dobrých sousedských vztahů bych čekal, že se připojí naši sousedé, dále oporu od Svazku měst a obcí Krkonoše, případně i Správy Krkonošského národního parku. Ale to je vše zatím otázka budoucnosti,” dodal starosta Maloch.

Voda může lidi připravit o práci

Například v Lánově chtějí v případě potřeby Rudník jednoznačně podpořit. „I když se to obce nedotkne, rozhodně chceme, aby firma Avon měla i nadále jistotu a perspektivu, protože jde o spoustu lidí, které zaměstnává. Hráz nádrže se dá posunout a za to budeme rozhodně bojovat,” deklaroval starosta Jiří Vancl.

Stanovisko Rudníku, pokud bude vydáno, podpoří i sousedé v Černém Dole. „Přehrada nás netrápí, nedotkne se u nás žádné stávající nemovitosti. Rudnickým jsme už řekli, že podpoříme jejich stanovisko, protože jich se nádrž dotkne nejvíc. Žádné kroky nyní zatím nechystáme a vyčkáme,” upozornil starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus.

Zároveň dodal, že lidé v Černém Dole o záměrech vědí. „Berou to rozumně, voda by jim ani nevadila. Rozvoj naší obce to neohrozí. Z hlediska územního plánu bude určité území chráněno a nebude na něm moci stát stavby trvalého charakteru, ale nikdy jsme tam nic takového naplánovali,” dodal Zdeněk Kraus.