Když někomu zemře blízký člověk, je to vždy bolestná záležitost sama o sobě. Přesto se pozůstalí musí vzchopit a snažit se realisticky vyřešit situaci.

Pohřeb ano, pohřeb ne, zkrátka mnohdy těžká dilemata. V poslední době se k nim stále častěji přidává i nelehká finanční situace rodin.

S čím musí pozůstalí počítat, jsme v rámci seriálu S Deníkem ušetříte včera zjišťovali. Za kolik peněz lze zařídit poslední cestu člověka tak, aby celá záležitost proběhla důstojně a pokud možno finančně přijatelně? Proto nás zajímalo hlavně to, kolik stojí poslední rozloučení.

Například v trutnovské pohřební službě Aura zařizují obřady již dvanáct let. „Po celou dobu klientům poskytujeme za to, že si nás vybrali, třicet kusů oznámení o úmrtí zdarma a dalších pět k veřejnému vyvěšení. Půjčujeme také nejbližším pozůstalým jeden věnec, který opatříme konkrétní stuhou,” informoval vedoucí trutnovské Aury Jaroslav Mleziva.

V poslední době se dost často stává, že si rodina pohřeb nepřeje. I v takovém případě ji však budou potřebné služby něco stát. Konkrétně zhruba 9 tisíc korun včetně DPH. „Nejzákladnější služby musíme vykonat. Týkají se převozu zemřelého, jeho strojení, umístění v chladícím boxu, rakev, její zkompletování, kremace, dovozu ostatků a podobně,” vyjmenoval Jaroslav Mleziva.

Pokud pozůstalí poslední obřad chtějí, pohřební služba musí objednat obřadní síň v Trutnově. Jen její pronájem na jeden obřad přijde na 1500 korun. Celkově zaplatí pozůstalí za pohřeb kolem 15 až 16 tisíc korun včetně DPH. Ale to bez květin. Právě na nich jsou velké finanční rozdíly.

„Věnec vyjde kolem jednoho tisíce korun, kytice na 600 korun. Záleží na tom, z jakých květin zahradník vše vytvoří. To už jsou individuální záležitosti, které děláme na přání zákazníků,” doplnil Mleziva.

Ve vrchlabské Pohřební službě Milana Maška vychází levnější pohřební obřad zhruba na 20 tisíc, přičemž je zajištěna pouze symbolická květinová výzdoba věnců z umělých květin.

„Jen pronájem vrchlabské obřadní síně vyjde na 2490 korun, velké rozdíly v cenách jsou samozřejmě ve výběru rakví. Jen v tom jsou rozdíly, které dosahují až dvou tisíc korun. Vše je velmi individuální,” informovala vedoucí Miroslava Kazdová. Zároveň připustila, že v poslední době je stále více klientů, kteří si pohřeb nepřejí. „Přesto kremace a vše, co k tomu přísluší, vyjde zhruba na 12 tisíc korun,” sdělila. Na názory jsme se ptali i lidí v ulicích města. Většina z nich na poslední věci člověka myslet pochopitelně nechce.

„Dejte s tím pokoj, radši na takové věci nemyslet,” poznamenal například starý muž, který se opíral o hůl. „Na pohřeb rozhodně nešetřím. Co mi budou pak platný peníze, až tady nebudu?”

Mladá maminka Věra Davidová měla naopak obavy, co by dělala, kdyby ji něco takového potkalo v rodině: „Vůbec nejsem na úmrtí blízkých připravena a nikdo mi naštěstí neumřel. Když se to stane, tak ten zármutek je asi mnohem podstatnější než ty prozaické starosti. Ale neumím si představit, kde bychom vzali nějakých dvacet tisíc korun. Museli bychom si je asi půjčit. Je lepší na tyhle věci radši nemyslet.”

Pohřeb: většinou vyhovíme poslednímu přání zemřelého

Odchod nejbližších je vždy velice bolestný. Příjemné není ani zařizování jejich poslední cesty. Bohužel, i tehdy musejí pozůstalí často řešit otázku financování pohřbu, který není zrovna lacinou záležitostí. Snadné to není ani z toho důvodu, když se snaží vyhovět poslednímu přání zemřelého.

„Když nám umřela babička, jejím přáním bylo, aby měla pohřeb jen v kruhu rodiny. Přestože měla řadu známých, kteří by se s ní chtěli rozloučit, její přání jsme nakonec respektovali. Finance jsme neřešili, a to i z toho důvodu, že babička měla zřízenou něco jako pojistku na pohřeb. To jsme ale zjistili až při vyřizování pozůstalosti. Díky tomu jsme, jestli se to tak dá vůbec říct, ušetřili asi třicet procent celkových nákladů, které nám byly po zaplacení obřadu vráceny,” poznamenala paní Jarka.

Paní Radka nám zase svěřila její příběh. „Když zemřel tatínek, s placením pohřbu jsme starosti neměli, protože peníze měl ušetřené, tak jak to u starých lidí často bývá. Tenkrát stál pohřeb asi dvacet tisíc korun, a to se vším všudy: tedy rakev, zpopelnění, hudba, obřad a další náležitosti. Když zemřela maminka, tak jsme obřad neměli, nepřála si to. I tak se náklady vyšplhaly na několik tisíc korun, protože bylo třeba uhradit zpopelnění, urnu a odepsání z matriky, které také zajišťoval pohřební ústav."

Jana Mudrová, Miroslava Jasanská