Ručně psaný seznam členů zabírá v hasičské kronice několik stran. Najdete tu lidi všech generací, od školkového věku po seniory. Dobrovolným hasičem je totiž v Horní Kalné téměř polovina obce. „Máme 360 obyvatel," říká starosta Pavel Cerman, „a z toho je 144 členů našeho sboru," dodává velitel SDH Václav Cerman.

Jak hlasovat?

Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI KALNA na telefonní číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Horní Kalné posílejte do pátku 29. dubna do 15 hodin. Každý, kdo pošle, SMS zprávu má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený. 

Ostatně, současní hasiči mají na co navazovat. „Dobrovolná organizace byla v Horní Kalné založená v květnu 1885 pod vedením pánů Jezdinského a Plecháče. Přihlásilo se 37 mladých lidí, kteří rukou dáním, složením slibu a přísahou se zavázali, že budou plnit všechna ustanovení čestně a bez požadavků na odměnu po vzoru stanov hasičského sboru v Dolní Kalné a Čisté," ohlédla se do historie jednatelka Vendula Nosková.

Mládež je důležitá

A čeho si jsou v Horní Kalné obzvlášť dobře vědomi, je důležitost péče o mládež. Pod vedením Rostislava Mejsnara se tu děti připravují již od roku 1998 a množství pohárů z nejrůznějších soutěží dokazuje, že se v Horní Kalné práce daří. „Máme 26 mladých hasičů a vyjma krátkého období v zimě trénujeme přes celý rok. Vždy jednou týdně na hřišti, o víkendech pak vyrážíme na závody. Důraz klademe především na snahu. Aby se každý opravdu snažil splnit zadaný úkol, to považuji za nejdůležitější. Největšího úspěchu jsme dosáhli v roce 2014. Poprvé v hornokalenské historii jsme se dostali do krajského kola hry Plamen a obsadili tam krásné 8. místo," řekl Rostislava Mejsnar. V požárním sportu SDH Horní Kalnou reprezentují i družstva mužů a žen.

Pomoc i zábava

„Hasiči se starají jak o zásahovou činnost, tak o kulturní a společenské dění. Toho si jako obec považujeme," má jasno starosta Pavel Cerman. A opět, nejlepším důkazem je výčet akcí. Tradičně každý rok pořádáme Hasičský bál, pálení čarodějnic, sběr železa, nohejbalový turnaj, zvěřinové hody a hudební Hájenkafest. K tomu na konci prázdnin soutěž v požárním útoku – O pohár starosty. Každoročně se pak snažíme odměňovat aktivní členy nějakým výletem. Navštívíme kulturní památky a užijeme si dobrého pití a jídla," zmínila Vendula Nosková. Kulturně společenskou základnu mají hasiči, ale i myslivci či obec v Hájence. „O objekt se dřív starali myslivci, teď obec, hasiči neváhají přiložit ruku k dílu a postupně ho vylepšujeme. Stojí stranou obytných domů a poskytuje ideální zázemí pro akce od svateb, přes výroční schůze, plesy až po hudební festival," podotkl starosta Pavel Cerman.

Nemyslí jen na sebe

Vzhledem k zařazení do skupiny JPO 5 příliš výjezdů hasiči z Horní Kalné nemají. Přesto jsou připraveni a ochotni kdykoli pomoci. Příkladem je rok 2002, kdy po povodních 21 lidí likvidovalo škody v Křešicích na Litoměřicku. Navíc se sbírkou podařilo shromáždit 31 tisíc korun.

Momentálně hasiči disponují dvěma požárními stříkačkami PS 12, z nichž jedna je majetkem sboru a je používána výhradně na závody, druhá je obecní, zásahová. Obecní úřad koupil hasičům v roce 2014 zánovní devítimístný vůz. „Ze vzájemné spolupráce těží obě strany. Fungujeme jako taková obecní technická četa, když je cokoli potřeba, tak obec osloví hasiče. Pomáháme s čištěním propustků pod silnicemi, rekonstrukcí budov svépomocí a mnohým dalším. Následně jsme za naši pomoc od obce podporováni v činnosti," podotkla jednatelka Vendula Nosková.

Pravidla soutěže

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června tohoto roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH.

Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 900 11 04 ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru, zde tedy DOBRACI KALNA. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz