K semifinálovému souboji českých hokejistů usedli i místní deváťáci. Na dálku hnali Jandačovi borce do finále. V Úpici hokej nejvíce prožívali Martin Henych s Jaroslavem Kábrtem.

Prvně jmenovaný hrál dříve ze tým HC Krkonoše, mládežnický oddíl, který sdružuje mladé hokejisty z Trutnova, Vrchlabí a Dvora Králové. „Věřil jsem, že postoupíme. Ale teď už to vypadá špatně. Rusové hrají dobře,“ říkal po druhé třetině Martin Henych, který letos hraje neregistrovanou ligu za úpické Kocoury. „Ten první gól neměl platit. Mozík Rusáka sice zatlačil do brankoviště, ale chtěl hrát dál. Já bych ten gól neuznal,“ hartusil mladý hokejista. S úsměvem taky lehce nasazoval na spolužačky. „Vůbec je hokej nezajímá. Ale hlavně, že si dávají fotky na instagram jako největší fanynky,“ smál se mladík.

Jeho učitel Martin Kejzlar byl na začátku třetí třetiny ještě optimistický. „Když dáme brzy gól, mohlo by to dopadnout. Šance jsou,“ říkal.

I když ve třídě věřili v obrat, nakonec česká reprezentace s olympijským výběrem Ruska prohrála 0:3. Zbylo na ni utkání o bronz.
Fakt, že se Česká republika neutkala s Ruskem, ale s týmem, který nese název Olympijští sportovci z Ruska, mladíci prý chápou. „Je v tom doping i politika. Nemají podvádět,“ řekl Martin Henych. „Podle mě je ale fajn, že nechali jet ty, kteří nedopovali. Proč by to měli odnést za ostatní,“ doplnil další deváťák Jaroslav Kábrt.

Po zápase byli oba zklamaní. Chlapce na VIP pohodlných křesílkách mrzelo, že hokejisté nenapodobili senzační výsledek lyžařky Ester Ledecké.

„Ledecká byla skvělá. Fakt zabodovala. Super bylo, jak v cíli vůbec nechtěla věřit, že vyhrála. Viděl jsem na internetu ještě jeden rozhovor. Prý si opravdu myslela, že je na tabuli nějaká chyba. Ale nebyla. Fakt pecka,“ vzpomenul na nezapomenutelný triumf české reprezentantky Jaroslav Kábrt.

„Že se děti místo učení podívají na olympijské hry, význam má. Myslím si, že to podporuje postoj k vlastenectví, dětem úspěchy přibližují vztah k národu. Sport je zajímá určitě víc, než třeba volby,“ řekl učitel tělocviku Martin Kejzlar.
Lánská škola v Úpici je zapojená do projektu olympijského víceboje. Možná i proto učitelé sledování sportu věnovali hodně času. Úpické děti tak viděly třeba i úspěšné biatlonisty.

Tentokrát měli mít v době hokeje chemii. Čekala by je písemka. „I když prohráli, je super, že hokejisti hráli zrovna teď,“ našli na neúspěšném výsledku alespoň malou náplast Jaroslav Kábrt s Martinem Henychem.

„Příště už vás to ale, chlapci, nemine,“ slibovala při loučení učitelka chemie.