Stejná polská firma Budimex SA podala nejvýhodnější nabídku i na stavbu D35 v úseku Džbánov - Litomyšl. V tendru, který skončil v závěru srpna, nabídla vybudovat 7,6 km dlouhý úsek za 3,4 miliardy Kč bez DPH, což bylo o 25 procent levněji než předpokládaná cena.

Tendr na zhotovitele 21 km dlouhého dálničního úseku z Trutnova do Královce vypsalo ŘSD 19. prosince 2022. Na trase nyní probíhá archeologický výzkum. Polské ředitelství silnic a dálnic otevře úsek Kamienna Góra - Lubawka na hranici s Českem ve druhé polovině září.

Jako základní termín pro podání nabídek bylo stanoveno datum 17. březen 2023. Po půl roce odkladů a posouvání termínů, které si vyžádalo množství připomínek stavebních firem k zadávací dokumentaci dálniční stavby, skončilo výběrové řízení ve středu.

„Jedná se o obrovskou stavbu, je to veliký projekt. Neudělat tam ani jednu chybičku je prakticky nemožné. Uchazeči o zakázku zadávací dokumentaci četli a snažili se případné nedostatky od projektantů vychytat v rámci výběrového řízení. Měli k dokumentaci dotazy a pokud chyby našli, my jsme je opravili. Podle zákona o zadávání veřejných zakázek jsme museli prodloužit lhůtu pro podávání nabídek pokaždé, když došlo ke změně zadávací dokumentace, i když se jednalo o kubík zeminy,“ vysvětloval generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na trase dálnice z Trutnova na hranici s Polskem vznikne 28 mostů, dva tunely, tři mimoúrovňové křižovatky, deset protihlukových stěn. ŘSD nejdříve vybuduje tříkilometrový úsek v Královci, který naváže na polskou dálnici S3. Poláci mají úsek Kamienna Góra - Lubawka na hranici s Českem hotový a připravený k otevření. Podle středečního vyjádření polského ředitelství silnic a dálnic GDDKiA pro Deník plánují zahájit provoz ve druhé polovině září. 

V květnu příštího roku má být hotový poslední úsek Bolków - Kamienna Góra se dvěma tunely. Jeden z nich bude dlouhý 2,3 kilometru a stane se nejdelším v Polsku. V roce 2024 tak bude u našich severních sousedů zkompletovaná autostráda, která povede od českých hranic přes celé Polsko až k Baltskému moři. Poté budou mít řidiči k dispozici celou 520 kilometrů dlouhou trasu z Lubawky až k Baltu.

close Mapa trasy budoucí dálnice D11 z Trutnova do Královce. info Zdroj: ŘSD zoom_in Mapa trasy budoucí dálnice D11 z Trutnova do Královce.