Zajímavostí je, že se černým rodičům narodilo stříbrně zbarvené mládě. Výjimečnost dokazuje i narození druhého mláděte tuto neděli. To je celé tmavé.

Skot dahome je tmavě hnědé, téměř černé barvy. Pochází z afrického Beninu a patří k nejmenším domácím plemenům na světě. V kohoutku dorůstá výšky jenom kolem jednoho metru. V České republice se chová v několika soukromých chovech, v zoologických zahradách ale jenom ve Dvoře Králové.

„Do místní zoo přišli dahome poprvé již v roce 1967, ale jenom na několik měsíců. Další chov byl zahájen až v roce 2006 a od té doby se zde narodilo deset mláďat. Všechna byla tmavě hnědá, až na samičku Argemu, která se narodila matce Fauně v roce 2012. Její jemná, stříbrná barva byla tehdy překvapením i pro chovatele," sdělila Jana Myslivečková, tisková mluvčí zoo. V loňském roce měly obě samice, Fauna a její matka Flora, tmavě hnědá telata.

„Letos porodila jako první Fauna a desáté mládě, narozené v historii našeho chovu dahome, je opět stříbrné. Telátko je sameček a dostalo jméno Abeo. Výraz pochází ze svahilského výrazu I bring joy, a znamená Přináším radost," uvedl zoolog Jiří Hrubý.

Otcem se stal opět samec Lennart, který vyvedl ve čtvrtek do výběhu rodinu i s novým přírůstkem. „Abeovi se venku moc líbilo a po prvních, opatrných krůčcích z teplé stáje, začal vesele skotačit," doplnila Jana Myslivečková.

Stříbrné mládě, které má tmavou matku, otce, tetu i staršího bratra, je ve stádě velmi nápadné a udiveně ho pozorovaly i kozy kamerunské z vedlejšího výběhu.

Zoologická zahrada se snaží kromě divokých zvířat představovat i africká domácí zvířata. Kromě zmíněného dahome a kamerunských koz to je především skot watusi. Je charakteristický velikými rohy. Návštěvníci se mohou se stádem impozantních zvířat seznámit během léta v safari. Tam je také umístěna jako jedna ze zastávek africká vesnice, kde jsou soustředěna právě domácí zvířata.