VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tip na výlet: Tentokrát z Poniklé do Jablonečka

Pojizeří - Náš další výlet za roubenými chaloupkami západních Krkonoš zahájíme ve vsi Poniklá, rozložené podél silnice, stoupající od Jizery přes ves Jestřabí až na Rezek.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Luniazcek

Začínáme jej u barokního kostela sv. Jakuba Většího z roku 1682 uprostřed vsi a poblíž něj objevíme roubenky čp. 154, 155, 159 a 164. Od kostela se dáme vedlejší komunikací vpravo k nejkrásnějšímu ponikelskému domu čp. 232 již asi z roku 1725 s nádhernou lomenicí a roubenou stodolou a stále dolů až k silnici, kde u odboček stojí roubenka čp. 92, kousek pod ní čp. 91 a pak domy čp. 88 a 86. Pod ohybem silnice vlevo stojí roubenka čp. 69 a po „vplutí“ do hlavní silnice Liberec - Trutnov jdeme po ní vlevo k mostku přes Jizeru (před námi je roubenka čp. 51).

Roubenky, kam se jen podíváme

Když přejdeme řeku, vydáme se vpravo silničkou proti jejímu proudu do vsi Přívlaka, kde hned na počátku objevíme krásnou roubenku čp. 424 s pěknou lomenicí, dále roubenky čp. 410 a 411 a trochu výše čp. 399, 400 a 402. A pak nás stoupající silnička po 1,5 kilometru dovede do vsi Jilem, kde mezi šesti roubenkami je nejhezčí hostinec Na Táboře čp. 358.

U něj se dáme vlevo a na konci vsi vzhůru cestou téměř v protisměru a brzy za Jilmem se nám vlevo otevře nádherný výhled na Krkonoše: zleva vidíme Lysou horu, Kotel, pod ním Hejlov, Bratrouchov, na hlavním hřebenu Krkonoš, pod ním Vlčí hřeben, Horní Dušnici a Kobylu, vpravo za nimi Luční a Studničnou horu a konečně jako na dlani Poniklou a nedaleký Žalý s rozhlednou.

Pak výhled zakryje les, v lokalitě U Bučí obejdeme zleva vršek Humburská pec, přejdeme potok a opět původním směrem dojdeme kolem zemědělského areálu a sochy sv. Stanislava z roku 1860 od novopackého Antonína Suchardy do Roprachtic.

Ve zdejším barokním kostele Nejsvětější Trojice z roku 1768 i v jeho okolí se natáčel film Vladimíra Michálka „Zapomenuté světlo“ a ve vsi najdeme i přes patnáct roubených domů, z nichž nejstarší (asi 300 let) je čp. 11 s roubenou stodolou, velmi zajímavý je patrový dům čp. 210 (bývalá hospoda) s pavlačí a portálem a malebně působí i roubenky čp. 50 a 51.

Od kostela sejdeme kolem hřbitova k domu čp. 210 a dáme se silničkou vlevo vzhůru kolem roubenek čp. 11 a později i sousedy 50 a 51 a v horní části vsi se napojíme na silnici. Ta se brzy stočí ostře vlevo a dospěje na křižovatku se silnicí od Semil, která nás vede rovně na Vysoké nad Jizerou a brzy nás vlevo uchvátí krásný polokruhový výhled : zleva vidíme Kozákov, Hamštejn a Sokol nad Malou Skálou, vpravo nad ní Kopaninu, poté Javorník, Ještěd, Černou Studnici, Tanvaldský Špičák, Jizeru, Štěpánku, Bílou Skálu a blízké Vysoké.

Zajímavé smírčí kříže

Na cestě tam stojí u nedaleké samoty Kozina dva smírčí kříže: první asi 100 metrů vpravo od silnice a zhruba 500 metrů před samotou na místě, kde snad byl zastřelen francouzský důstojník. Druhý je z roku 1736, postavený na paměť úmrtí kněze, asi 150 metrů za samotou kousek vlevo od silnice v porostu javorů a jeřábů. U Koziny si navíc vychutnáme další nádherný výhled na Krkonoše a pak již nás konečně vítá Vysoké nad Jizerou.

Kramářovo rodiště

Toto pěkné horské městečko s proslulou divadelní i lyžařskou tradicí a barokním kostelem sv. Kateřiny z let 1725-43 se mino jiné pyšní svým nejslavnějším rodákem Karlem Kramářem (1860 – 1937), prvním předsedou vlády nově vzniklé ČSR a rádi sem zajížděli spisovatelé Antal Stašek (narozený v blízkém Stanovém) a jeho syn Ivan Olbracht, básník Viktor Dyk a sem také umístil Karel Václav Rais děj svého románu Zapadlí vlastenci (a nazval je Větrov).

Na své si však přijdeme i my, neboť ve Staroveské ulici, při červené značce na Tříč i jinde stojí přes třicet roubených domů, z nichž některé si prohlédneme. Z náměstí Karla Kramáře se nejprve dáme dolů Staroveskou ulicí a z ní brzy po vyústění Vodseďálkovy ulice (zprava) odbočíme vlevo k domům čp. 103 (z r. 1750) až 108 a kousek dál jsou ještě domy čp. 101 a 102. Po návratu na náměstí jdeme na druhou stranu Tříčskou ulicí k domu čp. 44, od něj vpravo uličkou do Krkonošské ulice a ještě vpravo do Farské ulice k domu čp. 19, nad nímž směrem ke kostelu stojí dům čp. 200.

„Roubenkové“ hody pokračují

Od něj pokračujeme přímo a pak vlevo k roubence čp. 25 a pak nás čeká asi nejkrásnější vysocký dům čp. 231 U Fidrů „Na poloprti“ z r. 1815 s vysokou sedlovou střechou, pěknou lomenicí a šindelovým kabřincem. Od Fidrů se vrátíme až k domu čp. 19, dáme se vpravo Farskou a poté Krkonošskou ulicí, kterou již vede červená značka a ta nás za čtvrthodinku dovede k silnici na horním konci vesnice Horní Tříč.

I tady „roubenkové hody“ pokračují, neboť zde se jich zachovalo asi padesát (!). My se nyní dáme vpravo dolů po silnici k prohlídce nejzajímavějších z nich: po 300 metrech přijdeme k vodní nádržce, u níž odbočíme mírně vlevo a zakrátko dojdeme k roubenkám čp. 24 a 25, pak se vrátíme k silnici a asi po 400 metrech odbočíme opět vlevo k blízkému čp. 44 a po návratu k silnici najdeme u ní vpravo nejpozoruhodnější hornotříčskou roubenku čp. 51 s lomenicí, pyšnící se tzv. kočičí procházkou a ještě po dalších 300 metrech najdeme u odbočky vlevo pěknou chaloupku čp. 81.

Silnice stále sleduje údolí potoka, na dolním konci se však odkloní vlevo a stále ještě vysoko nad Jizerou již pomaleji klesá k Dolní Tříči, odkud je to coby kamenem dohodil opět po červené značce do Jablonce nad Jizerou. Tomu ovšem místní neřeknou jinak než Jabloneček a tak už jen dodáme, že právě v Jablonečku náš výlet po Krkonoších končí.

Petr Luniazcek

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 010 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/UČITELKA II. STUPNĚ ZŠ - PŘÍRODOPIS, DĚJEPIS A ZEMĚPIS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13010 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - VŠ vzdělání pedagogické nebo odborné + doplňující pedagogické (možnost si dodělat doplňující pedagogické vzdělání v nejbližším možném termínu), - zájem o respektující přístup k dětem i dospělým, , Nabízíme:, - malé třídní kolektivy, individuální přístup k dětem, - přátelský kolektiv, - tvůrčí přístup k výuce, - možnost zapojit se do procesu utváření školy, - platové ohodnocení dle platných tabulek dle nařízení vlády č. 340/2017 Sb., - 3 měsíční zkušební doba, , Své životopisy zasílejte na kontaktní e-mail. Vše podstatné posléze spolu probereme při osobní schůzce., , Stravování ve školní jídelně, možnost školení a dalších vzdělávacích kurzů, , kontakt: e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, čistá u horek, 512 35 Čistá u Horek. Informace: Brendlová, +420 725 521 615.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla, keramiky a stavebnin FRÉZAŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Manuální zručnost, cit pro přesnost, ochotu pracovat ve vícesměnném provozu, , Nabízíme:, Perspektivní a zajímavou práci v prosperující firmě., , kontakt: e-mailem, telefonicky, , Stravenky 100 Kč, 5 týdnů dovolené,. Pracoviště: Coorstek advanced materials turnov s.r.o., Za Viaduktem, č.p. 2150, 511 01 Turnov 1. Informace: Košková, +420 481 363 555.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 31 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ C,E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: přepřah v kamionové dopravě (Grupo Antolin Turnov - Grupo Antolin Příšovice - Grupo Antolin Ml. Boleslav), , kontakt: telefonicky od 9.00 do 17.00 hod.,, , Mzda je 31.000,- Kč čistého. Pracoviště: Daniel petřivý - areál dias, Přepeřská, č.p. 1302, 511 01 Turnov 1. Informace: Petřivý, +420 603 892 938.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Pomocný zahradník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ ZAHRADNÍK - náplní práce jsou pomocné zahradnické práce v bylinkové zahradě a ve skleníku, Nabízíme: příjemné pracovní prostředí a dobrý kolektiv v ojedinělém zdravotnickém zařízení, týden dovolené navíc, ihned od nástupu obědy za zvýhodněnou cenu, po odpracování 6-ti měsíců benefit na dovolenou, sport, vzdělávání , možnost úpravy pracovního úvazku. Pracoviště: Oblastní charita červený kostelec - pracoviště žireč, 544 04 Žireč. Informace: Dagmar Flosová, +420 491 610 605.


Ilustrační foto.

Tragických úmrtí dětí ubývá. Čísla však varují

Hra Čertova mřížka navazuje na fenomén únikových her, avšak týmy nepátrají po tajemstvích a kódech uvnitř místnosti, ale objevují je po celém hradě.
16

Robot Čenda vtáhne zájemce do nové hry Čertova mřížka

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. března 2018.

Trutnov vyhrál v Ostravě, teď bude hrát třikrát doma

Trutnov, Ostrava - Basketbalistky BK Loko Trutnov zvítězily ve středečním utkání 1. kola play out ŽBL v Ostravě 61:67. Už v pátek si zahrají se stejným soupeřem znovu, v domácím prostředí v 18:30 hodin. V neděli pak Lokomotiva hostí Technic Brno a v úterý strakonický U19 Chance v posledním domácím zápase sezony.

OBRAZEM: Galerie Uffo zahájila výstavu děl Šárky Trčkové

Trutnov - Trutnovská Galerie Uffo představuje veřejnosti díla výtvarnice Šárky Trčkové. Při vernisáži promluvil Vladimír Kokolja.

Projekt Fauna Krkonoš se účastní European Natura 200O Awards

Vrchlabí – Česko-polský projekt Fauna Krkonoš, který v letech 2011 až 2015 mapoval na české i polské straně hor krkonošské motýly, ptáky, netopýry a jeleny, se dostal mezi 25 nejlepších počinů na ochranu lokalit soustavy Natura 2000 v Evropě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT