Prázdniny - tábor. Spojení, které platí po generace. Zatímco rodiče a prarodiče dnešních školáků mohli volit téměř výhradně mezi pionýrskými tábory, ty dnešní si mohou vybírat z téměř neomezené nabídky. Pokud chtějí.

„Máme tři děti, letní tábor je každoročně naše velké téma v rodině už od konce zimy,“ říká osmatřicetiletá Kamila Doubková z Hradce Králové.

Skaut vede

Její tři děti ve věku 7, 9 a 12 let totiž mají k táborovému létu rozdílný vztah.

„Nejstarší dcera byla poprvé, a taky naposledy, před dvěma lety na turistickém táboře v Českém ráji,“ pokračuje Kamila Doubková. „Od té doby odmítá jet na jakýkoliv tábor, protože jí prostě režim a pravidla nevyhovují. Obě mladší děti se naopak těší.“ Obě míří na skautský tábor na jižní Moravu, společně. Stejně jako zhruba dva a půl tisíce dětí z Královéhradeckého kraje. Většina z nich chodí do skautských oddílů celoročně a skautský letní tábor je pro ně logickým pokračováním myšlenky, která si je získala a baví je.

Zhruba deset tisíc korun, které skautský tábor pro obě děti stojí, je nejen pro Kamilu Doubkovou dobrá investice. „Jsou to dobře vynaložené peníze,“ přikyvuje. „Jak pro ně, tak pro nás s manželem. Kdo má děti ve školním věku, ví, jak těžké je skloubit práci a dvouměsíční starost o děti, které mají volno.“

Nejstarší dcera Doubkových, stejně jako tisíce dalších dětí, si nejspíš vybere pár dní v příměstském táboře. Nabízejí je snad v každém městě a městečku v kraji. Jedním z nejpopulárnějších příměstských táborů v Hradci Králové je už řadu let sportovní Léto hradeckých dětí. Koná se v areálu TJ Slavia a nabízí dětem možnost strávit den při volejbalu, házené, fotbalu, bezkontaktní formě rugby, beach volejbalu, stolním tenisu nebo orientačním běhu. A odpoledne se můžou vrátit domů.

Vlhkost. Ilustrační foto.
Ve škole je ruch i o prázdninách

Každoroční zájem o příměstské tábory je pochopitelný - ve srovnání s klasickými pobytovými tábory stojí „pár korun“ a postarají se dětem o program během dnů, které jejich rodiče tráví v zaměstnání. A odpoledne – domů.

Pro umělecké duše

Rok od roku stoupá zájem dětí i jejich rodičů o místa v umělecky laděných táborech. Nabízejí nejen workshopy a možnost rozvíjení talentu v mnoha oborech, ale i péči a přítomnost atraktivních hostů. Patří k nim například Camp 2019 v Penzionu Radvanice na Trutnovsku. Pořadatelé soutěže pro začínající zpěváky Česko zpívá s patronkou, muzikálovou zpěvačkou Kamilou Nývltovou, chystají na červenec pěvecké a hudební workshopy, hodiny tance, kurz líčení, sportovní tréninky, kurz komunikace včetně cvičných rozhovorů na kameru, profesionální focení i zážitkové a interaktivní hry. Táborové aktivity pak vyvrcholí společným koncertem na festivalu Trutnovské hudební léto.

Pro zdraví a kondici

Velký boom mezi letními tábory v posledních letech zažívají ty, které se specializují na děti trpící nadváhou a dalšími chronickými zdravotními problémy.

Ilustrační foto.
Cyklobusy už křižují Český ráj na všech trasách