V České republice se ve vaječném průmyslu každoročně usmrtí 12 milionů jednodenních kohoutků, pro byznys jsou zbyteční. Zákaz jejich zabíjení už byl vydán v Německu a další země o něm uvažují. "Pokud by to začalo platit u nás, o hlavní potravu přijdou masožraví pacienti záchranných stanic. Léčené poštolky, káňata, puštíci, kalousi i další sovy, čápi, ale třeba i ježci nebo lasicovité šelmy jich ve stanicích ročně spotřebují tři milióny," varuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Provozovatelé záchranných stanic by mohli kohoutky nahradit myšmi, ovšem ty jsou až osmkrát dražší než kuřata. „Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho bude nahrazena smrtí jiného zvířete a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných“, říká David Číp, předseda Národní sítě záchranných stanic.

Chov rychlokuřat v Lánech.
Náhrada? Bez komentáře. Rychlokuřata zatím v obchodech zůstávají

Ředitel Safari Parku ve Dvoře Králové Přemysl Rabas tvrdí, že pro mnohá zvířata v zoo je krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné.

V České republice se kohoutci zabíjení udušením oxidem uhličitým nebo rozsekáním zaživa ve stroji s rychle rotujícími břity. Jde o přibližně třináct milionů kusů ročně.

"Pokud by kampaň uspěla, bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však  velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dvakrát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být  nákladně odchována a usmrcena jiná zvířata jako jejich náhrada," uvádí Rabas.

Ani toto video není určené pro slabší povahy:

Zdroj: Vimeo

Pro Záchrannou stanici Pasíčka jsou kuřata jedním ze základních zdrojů potravy jejích svěřenců.

"Nahrazovat kohoutky myšmi si nedokážu představit. Pro jejich odchov nemáme kapacity a jejich nákup by nás dostal provozně absolutně na dno. Jsem přesvědčen že to není jenom náš problém ale všech záchranných stanic na území republiky a jestli je chceme všechny zničit, přestat pomáhat zraněným zvířatům z přírody, tak podpořme tento nesmysl," ostře reaguje Josef Cach.

Léčba zraněných opeřenců je často náročná, ale odměnou je jejich vypouštění do volné přírody.
Záchranná stanice Pasíčka už nemá kapacitu ani peníze. Ošetří tu tisíce zvířat

Záchranná stanice Pasíčka měsíčně v hlavní sezoně zkrmí deset tisíc kuřat. Naštěstí má líheň nedaleko, u Litomyšle, a cena je spíše sponzorská.

Další informace včetně videí najdete ZDE

V České republice se kohoutci zabíjení udušením oxidem uhličitým nebo rozsekáním zaživa ve stroji s rychle rotujícími břity. Jde o přibližně třináct milionů kusů ročně.

"Kohoutci by určitě neměli končit v kafilériích jako odpad, ale naopak, když už museli být kvůli poptávce člověka po živočišných produktech humánně usmrceni, měli by být bez zbytku využiti alespoň k záchraně divokých zvířat. To by byl ideální výsledek společné kampaně ochránců zvířat a záchranných stanic, kdyby k ní někdy došlo," uzavírá Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Zdroj: konecvajec.cz